۷ میلیون سیگاری سلامت ۷۰ میلیون ایرانی را به خطر انداخته‌اند

وزیر بهداشت با انتقاد از عدم عزم جدی مسئولان در مبارزه با دخانیات با رد باور غلط افزایش مالیات که عنوان می‌شود قاچاق را زیاد می‌کند، گفت: متاسفانه ۷ تا ۱۰ میلیون سیگاری سلامت ۷۰ میلیون ایرانی را به خطر انداخته‌ است.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، سیدحسن هاشمی در مجمع سالیانه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات و در پاسخ برخی پرسش‌ها اظهار داشت: خوشحالم که امروز در جمع صمیمی هیئت امنای مجمع عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات حضور پیدا کردم، متاسفانه درباره مالیات سیگار عزم جدی وجود نداشته و ندارد. ارقامی که از این مسیر در اختیار دولت قرار می‌گیرد در مقایسه با کل بازار ناچیز است.

وی افزود: ما طمعی به این پول مالیات نداریم بلکه بیشتر هدفمان سلامت مردم است زیرا معتقدیم که مقدمه اکثر اعتیادها از سیگار شروع می‌شود. سختگیری‌ها در این زمینه حتی در کشورهای همسایه‌مان بیشتر از ایران است بنابراین طرحی در اختیار مجلس و دولت‌ قرار داده‌ایم تا طی ۵ سال آینده ۱۱ هزار میلیارد از عوارض سیگار کسب شود. 

وزیر بهداشت افزود: براین اساس قرار نیست سلامت ۷۰ میلیون ایرانی را هزینه ۷ میلیون سیگاری کنیم در حال حاضر اعتبارات وازرت بهداشت ۹ هزار میلیارد است بنابر این فقط می‌تواند از مالیات سیگار طی ۵ سال آینده وابستگی وزارت بهداشت به بودجه عمومی را برطرف کرد. البته این صحبتی که شد به خاطر این نیست که بودجه وزارت بهداشت تأمین شود بلکه دغدغه اول سلامت مردم است.

وی تصریح کرد: یک گفته غلط نیز درباره افزیش مالیات سیگار وجود دارد مبنی بر اینکه با افزایش مالیات قاچاق سیگار زیاد می‌شود در حالیکه در ۷۰ کشور مطالعه و بررسی شده است که افزایش مالیات مصرف دخانیات را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر دولت این اختیار را دارد که عایدی این مالیات را که به خزانه برمی‌گردد صرف سلامت مردم کند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: تمام اعضای خانواده‌ها اگر به صورت مستقیم گرفتار دخانیات نشوند ولی دچار معضلات آسیب‌های آن می‌شوند. بنابر این اعتیاد از مسائل مهم جامعه است و باید هزینه دسترسی و خرید آن را بالا ببریم تا در میزان مصرف اثرگذار باشد.