کرونا مانند آنفلوانزا در میان ما خواهد ماند؟

متخصص بیماری‌های عفونی آمریکا از باقی ماندن کووید ۱۹ در میان بشر به مانند ویروس آنفلوآنزا خبر داد.

آنتونی فائوچی، متخصص بیماری‌های عفونی و مشاور بهداشتی کاخ سفید اعلام کرد با افزایش واکسیناسیون در برابر کرونا و تزریق دوز تقویتی (دوز بوستر)، این بیماری از یک همه گیری جهانی به یک بیماری واگیردار منطقه‌ای تبدیل خواهد شد.

در سال ۲۰۲۲ شاهد تبدیل شدن همه گیری کرونا به یک بیماری واگیردار منطقه‌ای (اِندمیک) خواهیم بود که این امر بدان معناست که کووید ۱۹ همانند آنفلوآنزا و آبله مرغان همواره در میان انسان‌ها وجود خواهد داشت، اما تلفات آن به مانند شرایط فعلی نخواهد بود. با این وجود، این موضوع در گرو آن است که افراد بیشتری واکسن کرونا را دریافت کنند.تنها کافی است به کشور‌هایی که به طور گسترده اقدام به تزریق دوز تقویتی واکسن کرونا کرده اند توجه کنید. آن‌ها مثال‌های خوبی برای کنترل این همه گیری هستند.

فائوچی گفت: کاهش سطح همه گیری کرونا به سطح اِندمیک (همه گیری منطقه ای) بدان معنا خواهد بود که این ویروس دیگر نمی‌تواند به طور قابل توجه جامعه آمریکا را هدف قرار دهد. با این حال، در این شرایط مردم همچنان به ویروس مبتلا خواهند شد، و در بیمارستان بستری می‌شوند، اما نه به مانند آنچه هم اینک با آن مواجه هستیم.

متخصصان می‌گویند واکسن کرونا و نیز رونمایی غول‌های داروسازی جهان مانند مِرک و فایزر از دارو‌های خوراکی درمان کووید ۱۹ باعث کنترل مناسب همه گیری خواهد شد. قبلا شرکت فایزر، غول داروسازی آمریکا، اعلام کرده بود در میانه سال ۲۰۲۲ همه گیری کرونا تحت کنترل درخواهد آمد.