وزیر بهداشت در جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران

به گزارش وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در جشن باشکوه میلاد انقلاب اسلامی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی گفت: ایام انقلاب برای ملت ایران، روزهای زیبایی بود که تکرار نشدنی است، در آن روزها نگاه مردم به هم محبت آمیز بود زیرا هدف داشتند و در این هدف، فقط خود را نمی دیدند، بلکه آینده کشور و باورهای سیاسی، دینی و اجتماعی را درنظر می گرفتند و تبلور آن هم در شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی نمود پیدا می کرد.

وزیربهداشت افزود: برای اینکه روز ۲۲ بهمن به وقوع بپیوندد، زحمات زیادی کشیده شد، سال های سال، افراد زیادی در دانشگاه، حوزه، بازار و در مجامع کارگری تلاش کردند و از جان، مال و آبروی خود مایه گذاشتند و حتی فرزندان خود را در این راه از دست دادند، تا انقلاب محقق شود.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی اهداف مشخصی داشت، طبیعی بود که تهدیدهای جدی پیرامون آن وجود داشته باشد، اما مهم ترین تهدید، خود انقلابیون بودند و هستند؛ آنچه امام خمینی ره فرمودند، این بود که شما نگران بیرون از خود نباشید، بلکه نگران داخل و خودتان باشید.

وزیربهداشت با بیان این که کشور درحال حاضر به توفیقات بسیاری دست یافته است، گفت: اگر ایران امروز را با کشورهای اطراف مقایسه کنیم، می بینیم، آنها محدودیت های ایران را نداشتند و با کشورهای قدرتمند روابط یک طرفه ای داشته و منویات آنها را اجرا می کردند و به اصطلاح با جامعه جهانی رابطه بهتری داشتند، اما درمقابل ما ضرری نکرده ایم و کشور همیشه روی پای خود ایستاده و درحال حاضر جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک قدرت بین المللی و مهم ترین قدرت منطقه، معرفی شده است.

دکتر هاشمی گفت: با وجود دشمنی هایی که علیه کشورمان وجود دارد، در علوم مختلف، قدرت برتر منطقه بوده و رتبه ۱۶ جهانی را داریم، البته با آنچه تصور می کردیم، هنوز فاصله داریم، اما باید گفت، در یک سال گذشته دائما این موضوع را تلقین می کنند که وضع ما خوب نیست و متاسفانه برخی افراد در کشور این عقیده را پذیرفته اند و باورشان شده و بعضی افراد هم آنها همراهی کرده اند و از تریبون های دولتی و از پول بیت المال با آنها همراه شده اند. یعنی از قبل از انتخابات و مناظره های انتخاباتی تا بعد از آن، نگاه شان به دولت و کشور جز تزریق یاس، ناامیدی و ناکارآمدی چیز دیگری نبوده است.

وزیربهداشت گفت: علیرغم این که بارها از تریبونهای مختلف به وضع موجود اعتراض کرده ام، ولی باید انصاف داشت و در کنار ضعف ها، موفقیت ها را هم بیان کرد. در این روزها که بدخواهان می خواهند ناامیدی را به جامعه تزریق کنند، وظیفه ماست که به آنچه داریم، افتخار کنیم.

دکتر هاشمی بیان کرد: در تاریخ ۲۲ بهمن گلستانی آغاز شد که باید مراقبت می شد و اجازه نمی دادیم علف هرز یا خاری در این گلستان که معطر به عطر شهدا و جانبازان و ایثارگران بود، بنشیند.

وزیربهداشت ادامه داد: بارها گفته ام که جریانات سیاسی را باور ندارم، افراد یا انقلابی هستند، یا نیستند. اعتدال، اصول گرا و اصلاح طلب، القاب دنیایی است، اگر بود باید از همان روزهای اول می بود، یا کسی به ایران علاقه و باور دارد، یا ندارد.

دکتر هاشمی اظهارداشت: در آن زمان از مسیحی و کلیمی و سایر اقلیت ها گرفته تا کارمندان رژیم قبل که بعضا افراد شریفی هم بودند، پای شعار انقلاب ایستاده بودند و از خودشان عبور کرده و به کشور فکر می کردند، اما در حال حاضر متاسفانه مشکل کشور حسادت در مسئولان است، حسادت بلایی است که امت پیامبر خدا (ص) و امیر مومنان (ع) هم را گرفتار کرده بود. ما هم بشریم و ما نیز گرفتار همان بلا شده ایم.

وزیر بهداشت با این پرسش که آیا بعداز پیامبر، رهبری مقتدرتر از امیرمومنان (ع) را می شناسید؟ گفت: ایشان هم نتوانستند با حسد و حسودان مقابله کنند، در آن زمان هم اطرافیان شان مسلمان بودند، اما می خواستند بگویند، ما مسلمان تر هستیم، برخی نفاق داشتند و با نفاق شان در جهت حمایت از شعارهای عوام پسندانه حکومت را زمین زدند و دلیل آن حسادت بود، اینکه چرا طایفه من نیست، آن یکی هست، چرا قدرت دست من نیست و دست دیگریست و صفات رذلی همچون “خودخواهی” که انقلاب گرفتار آن شده است.

 وزیر بهداشت گفت: با احتساب ۱۰ سال دیگر، ۵۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته است و وقتی در آن زمان کشور را با ۵۰ سال قبل مقایسه کنیم، می بینیم، افرادی که کار دست شان بوده به جای عمل کردن، فقط شعار دادند و آرزو کردند. با آرزو کردن کاری پیش نمی رود و مثلا من در حوزه سلامت نمی توانم آرزو کنم، به بهداشت مردم رسیدگی شود، دارو ارزان به دست مردم برسد و پزشک نیز در دسترس مردم باشد. بلکه باید وارد عمل شویم. نمی شود که پشت تریبون آرزو کنیم، به کسی ظلم نشود فساد و اختلاس نباشد و عدالت برقرار شود، بلکه باید کار انجام شود.دکتر هاشمی گفت: وقتی به آسیب شناسی می رسند، هر گروهی تقصیر را گردن دیگری می اندازد و این مشکل جدی ما شده است. زمانی به نصایح پدر و مادر افتخار می کردیم، درحال حاضر شرایط تغییر کرده و فرزندان ما پیام ها را از موبایل و فضای مجازی دریافت می کنند. این موبایل ها، هم فساد و هم مسائل خوب را شامل می شود، اما ما می خواهیم آنها را از همان دریچه ای که ۴۰ سال پیش خودمان بودیم، بنگریم.وزیربهداشت خاطرنشان کرد: باید باورکنیم که شرایط تغییر کرده و باید به خواسته های فرزندان مان توجه کنیم، اگر بخواهیم آنها را ببینیم نباید خودمان را ببینیم؛ پدر و مادری که سرگرم خودشان باشند از فرزند غافل می شوند. همینطور وقتی مسئولان فقط به خود توجه دارند و خودبین هستند، چگونه می توانند مشکلات جامعه و مردم را ببینند و مشکلات پیش روی انقلاب را حل کنند؟

دکتر هاشمی ادامه داد: دهه فجر در کنار شیرینی هایی که دارد، برای همه خوب است تا ببینند، چقدر با آرمان های فرزندان نازنین انقلاب فاصله دارند.

وزیربهداشت با تاکید بر این که هر یک از ما وظیفه ای داریم و نباید تصور کنیم که کارها را تنها باید عده ای انجام دهند، گفت: در ایران حتی قبل از انقلاب هم اینگونه نبود که توقع بیجا ایجاد شود، دلیل عمده آن هم به انتخابات و شورا و مجلس و ریاست جمهوری برمی گردد، چون هرکسی می خواهد بگوید من بهترم و شعارهایی می دهد که به نظرمن عملی نمی آید، بالاخره در ایران زندگی می کنیم و به شرایط واقف هستیم و می دانیم امکانات محدود است، مثلا در جنوب ایران همیشه گرد و غبار بوده است و طرف در انتخابات می گوید، اگر اول بشوم، این معضل را از بین می برم، خودش هم می داند شدنی نیست و وقتی مورد سوال قرار می گیرد دیگران را مقصر نشان می دهد.
دکتر هاشمی گفت: حسادت ها، خودخواهی ها و رقابت ها ما را از یک سری دانش های بشری و نیروهای کارآمد محروم کرده است.
وزیربهداشت افزود: در دهه فجر خوب است تامل کنیم و ببینیم مردم در آن زمان چه می کردند و هرکسی در هرجایگاهی که قرار دارد باید ببیند برای کشور چه کاری می تواند انجام دهد.
دکتر هاشمی بیان کرد: در وزارت بهداشت با مراجعین چگونه با مردم رفتار می شود؟ آیا کار آنها را با سهولت انجام می دهیم، یا اینکه با آیین نامه و تبصره می خواهید سنگ جلوی پایشان بیندازید؟ باید بدانیم دلیل نارضایتی مردم این است که اذیت می شوند، باید مردم را فرزندان خود بدانیم.
وزیربهداشت گفت: هرچندوقت یک بار باید نگاه کنیم ببنیم وقتی مردم مشکلی دارند، دنبال بازکردن گره آنها هستیم، یا اینکه گره ای بر مشکل آنها اضافه می کنیم؟ اگر دنبال گره باز کردن باشیم، انقلابی هستیم و اگر دنبال گره زدن هستیم، انقلابی نیستیم که هیچ، شاید انسانیت هم نداشته باشیم.
دکتر هاشمی ادامه داد: به طورکلی در حوزه بهداشت و درمان، کارنامه همکاران ما خوب بوده و رضایت عمومی از حیطه سلامت مطلوب است و همین هم باعث حسادت عده ای شد، چراکه در سال ۹۳ و ۹۴ خوب کار کردیم، اما بعد ما را زمین گیر کردند و شرمنده پرسنل و کادر بهداشت و درمان کشور شدیم و امیدوارم به حق خون هایی که در راه انقلاب ریخته شد، خداوند گره از مشکلات ما باز کند و آنها را هدایت کند تا دست از لجاجت بردارند.
وزیربهداشت در پایان تاکید کرد: حوزه سلامت بخشی است که هم در ناراحتی و نارضایتی مردم تاثیر دارد و هم اینکه در آسایش و رضایتمندی آنها موثر است. رفتار کادر بهداشت و درمان الگو است و امیدوارم همگی به نحوی عمل کنیم که درنهایت خودمان هم رضایت خاطر داشته باشیم و عمل صالح چیزی جز خدمت کردن به مردم نیست.