واکسن آنفولانزا کی و چرا؟

 

واکسن آنفولانزا کی و چرا؟واکسن آنفولانزا

 

واکسن آنفولانزا محتوی آنتی ژن های سطحی ویروس آنفولانزا است این واکسن به صورت سوسپانسیون در سرنگ های آماده مصرف و به شکل مایع شفاف و بی رنگ در سرنگ های تک دوز است.

چرا واکسن میزنیم؟

این بیماری بر اثر ویروس آنفولانزا عارض می شود که میتواند توسط سرفه، عطسه، یا ترشحات بینی منتشر شود. هرکسی می تواند به آنفولانزا مبتلا شود. اما میزان ابتلا در بین کودکان از همه بالاتر است.درمورد بیشتر مردم، علائمی مانند تب / لرز،گلودرد، دردعضله ، خستگی، سرفه، سردرد، گرفتگی و یا آب ریزش بینی فقط چندروز طول می کشد

بیماری های دیگر می توانند دارای همان علائم باشند و اغلب با آنفولانزا اشتباه گرفته می شوند. کودکان خردسال افراد ۶۵ و مسن تر زنان باردار و افرادی که برخی مشکلات پزشکی دارند مانند بیماری قلب، ریه، کلیه دارند و یا سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است ممکن است مریض تر شوند. هرساله هزاران نفر از آنفولانزا می میرند و یا حتی بیشتر از این تعداد احتیاج به بستری شدن در بیمارستان را پیدا می کنند. با زدن واکسن آنفولانزا می توانید خود را از ابتلا به آنفولانزا محافظت کنید و همینطور می توانید از گسترش آنفولانزا به دیگران جلوگیری کنید.

کی واکسن آنفولانزا بزنیم؟

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اواخر شهریورماه است.

احتیاط های ویژه در حین مصرف:

این واکسن را تحت هیچ شرایطی داخل عروق تزریق نکنید. همانند سایر واکسن های تزریقی، این واکسن می تواند منجر به واکنش آنافیلاکتیک در بدن بیمار گردد. برای همین دقت شود که هنگام تزریق، امکانات درمانی و نظارت های لازم در دسترس باشد. واکسن آنفولانزا را به هیچ وجه همراه با واکسن دیگر مصرف نکنید.

چه کسانی باید واکسن را دریافت کنند؟

افراد مستعد ابتلا به آنفولانزا         – افراد مبتلا به ذات الریه     – همه کودکان ۶ تا ۱۸ سال

-افراد ۵۰ سال و بیشتر                                                     – زنانی که قصد دارند در فصل آنفولانزا باردار شوند.

-تمیز کارهای منزل و مراقبین نوزادان زیر ۶ ماه                      -افرادی که در آسایشگاه و بیمارستان های خصوصی کار می کنند.

-بزرگسالان مبتلا به امراض مزمن قلبی و ریوی مثل آسم و یا هر بیماری که سیستم ایمنی را ضعیف کرده است.

-تمام افرادی که  در تماس با افراد مستعد آنفولانزا هستند مثل کارکنان بیمارستان و ….
چه کسانی نباید این واکسن را دریافت کنند؟

واکسن آنفلوآنزا برای اغلب افراد بی‌خطر است، اما برخی افراد ممکن است دچار عوارض خطرناک ناشی از واکسن آنفلوآنزا شوند، از جمله واکنش آلرژی.  مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا می‌‌‌گوید این افراد نباید بدون مشورت ابتدایی با دکترشان واکسن آنفلوآنزا بزنند:

-کودکان کمتر از شش ماه.                                 

– هر کسی که به تخم مرغ آلرژی دارد.

-هر کسی که قبلا واکنش شدید به واکسن آنفلوانزا نشان داده است.

-هر کسی که در طول شش هفته پس از دریافت واکسن قبلی آنفلوانزا دچار عارضه‌ای به نام سندرم گیلن‌ – باره شده است.

-هر کسی که دچار بیماری تب‌دار است، پیش از دریافت واکسن آنفلوآنزا، باید صبر کند تا بهبود یابد.