هفته پیشگیری از مسمومیت ها: استفاده،خرید و فروش قرص برنج ممنوع

امسال شعار اصلی هفته پیشگیری از مسمومیت ها «خرید، فروش و استفاده از قرص برنج( فسفید آلومنیوم)،هرگز! خانواده خود را در مقابل مسمومیت محافظت نماییم.» است.

 پیامهای اختصاصی مربوط به “پیشگیری از مسمومیت با سم فسفید آلومینیوم (قرص برنج)”

    از سموم صنعتی و کشاورزی در محیط منزل استفاده ننمایید. این سموم سلامت خانواده را به خطر خواهد انداخت.
    خرید، فروش، توزیع و ارائه قرص برنج(سم فسفید آلومینیوم) در عطاری ها و سم فروشی ها ممنوع و عاملین این امر مشمول مجازات خواهند شد.
    سالانه تنها به یکی از بیمارستانهای مرجع مسمومیت در تهران، ۴۵۰ تا ۵۰۰ مورد مسمومیت با قرص برنج ارجاع می شود که بخشی از آنها متاسفانه منجر به مرگ می شود.متاسفانه در سال ۱۳۹۱، مسمومیت با قرص برنج عامل مرگ ۵۹۸ نفر از هموطنان بوده است.
    برای پیشگیری از آفت زدگی غلات و حبوبات در منزل، بجای استفاده از قرص برنج که بسیار سمی و کشنده است، از سیر و نمک که کاملاً بی خطر می باشد استفاده نمایید.
    آیا می دانستید تنفس گاز متصاعد شده از قرص برنج می تواند منجر به مرگ شود. بر اساس گزارشات واصله، سه نفر از اعضای یک خانواده (مادر و دو کودک) در اثر استنشاق تدریجی گاز حاصل از قرص برنج داخل کیسه های برنجی که در گوشه اتاق نگهداری می کردند، فوت نموده اند.
    در صورت مسمومیت اتفاقی یا تعمدی با قرص برنج، مصدوم باید بدون اتلاف وقت به بیمارستان منتقل شود.
     بر اساس آمار بدست آمده در سال گذشته ۱۵ تا ۲۵ درصد از موارد مسمومیت در ایران، ناشی از سمومی از قبیل قرص برنج، سموم دفع آفات نباتی، الکل و جونده کشها و سیانور بوده است.