نذر خون باید در بین مردم نهادینه شود، به هیچ وجه اجازه توزیع مواد غذایی آسیب رسان در بوفه مدارس را نخواهیم داد

به گزارش وب دا؛ دکتر سید حسن هاشمی ظهر امروز در مرکز اتنقال خون تهران حاضر شد و خون خود را اهدا کرد. وی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مردم ایران در زمینه انتقال خون در دنیا بی نظیر هستند و در این حوزه مشارکت جدی دارند.

وی افزود: یکی از سنت های گذشته حجامت بود اما در حال حاضر روش مدرن جایگزین آن، اهدای خون است و شاهدیم که در ایام محرم، هر کس با نیتی اقدام به اهدای خون می کند اما ما انتظار داریم که نذر خون در طول ماه های محرم و صفر ادامه داشته باشد.

وزیر بهداشت ضمن ناپسند شمردن رسوم عزداری در گذشته مانند قمه زنی، اظهار داشت: متاسفانه قمه زنی باعث آزار عزادارن و وهن شریعت می شد اما افراد در حال حاضر می توانند خون خود را اهدا کنند که بیشتر مورد قبول و پسندیده تر است.

دکتر هاشمی گفت: بنده در دوران دفاع مقدس بارها خون داده اما از این دومین باری است که در طول مسوولیتم خون اهدا می کنم.

وزیر بهداشت، اهدای خون را عاملی موثر در سلامتی بدن دانست و از آن به عنوان یک خدمت اجتماعی یاد کرد که ضروری است تا افراد در طول زمان و به منظور پیشگیری از هدررفتن و عدم استفاده از خون، به صورتی برنامه ریزی کنند که بتوانند در ایام محرم، نذر خون کنند.

دکتر هاشمی در پاسخ به این پرسش که نسخه وزارت بهداشت برای حل مشکلات اورژانس و سازمان انتقال خون چیست، اظهار داشت: نسخه ما بی اثر است و لازم است تا دولت و سازمان مدیریت برای آن نسخه بپیچند اما از شروع فعالیت خود تا بحال، هر اقدامی لازم بوده برای کاهش این مشکلات انجام داده ایم.

وی ادامه داد: تا کنون در حوزه تأمین هزینه ها و امکانات، توجه به پرسنل و تإمین نیروی انسانی مورد نیاز، آنچنان که مورد نظر ما بوده، موفق نبوده ایم و شاید باور این سخت باشد که دریافتی ماهانه یک پزشک در سازمان انتقال خون، کمتر از ۲ میلیون تومان است و هر کدام از پرسنل این سازمان نیز به جای چندین نفر فعالیت دارند اما در عین حال نمی توان این بخش را برون سپاری کرد و این بخش باید حاکمیتی باشد و نیاز به نسخه پیچی از سوی دیگران دارد.

وزیر بهداشت به ضرورت توجه جدی به اورژانس تأکید کرد و گفت: اورژانس تابلوی کار ماست و امیدوارم به برکت این ایام مبارک، به حوزه سلامت که با جان و روح و روان مردم سروکار دارد، نگاه ویژه ای شود.

دکتر هاشمی در خصوص عرضه مواد غذایی آسیب رسان به سلامتی دانش آموزان در مدارس، خاطرنشان کرد: اگر مواد غذایی آسیب رسان در بوفه های مدارس توزیع شود، اطمینان داشته باشید که وزارت آموزش و پرورش و همچنین اکیپ های بهداشت ما وارد عمل خواهند شد و امیدواریم ظرف دو تا سه هفته آینده شاهد جلوگیری کامل از ورود این گونه موادغذایی به بوفه های مدارس باشیم.

اجازه توزیع مواد غذایی آسیب رسان در بوفه مدارس را نخواهیم داد

وزیر بهداشت تأکید کرد: به هیچ وجه اجازه توزیع مواد غذایی آسیب رسان در بوفه مدارس را نخواهیم داد چرا که باعث آسیب به فرزندان ایران زمین خواهد شد.

وی با اشاره به بازدید امروز دکتر روحانی از بیمارستان فیاض بخش تهران گفت: در بازدید امروز، از ۶ تخت بیمارستانی، ۵ بیمار سکته مغزی کرده بودند که متاسفانه اغلب  این سکته ها به دلیل مصرف نمک، فشار خون، روغن و قند و شکر است و همین امر نگرانی های فراوانی را ایجاد می کند که  آن را با رئیس جمهوری نیز مطرح کردم.

دکتر هاشمی گفت: در خصوص بوفه مدارس، جدی و سختگیر هستیم و وزارت آموزش و پرورش نیز مانند سال گذشته با  ما همکاری خواهد کرد و یکشنبه صبح، اولین کار ما در وزارت بهداشت، بررسی گزارش ها از بوفه مدارس است.