نجات انسانها با صورت های یخ زده

 

شدت سرما و برودت هوا در برخی از استان‌ها از جمله استان آذربایجان‌شرقی به حدی بود که امدادگران مجبور شدند ماموریت‌های امدادی را با صورت‌های یخ‌زده دنبال کنند. به گفته «مهدی ولی‌پور» رئیس سازمان امدادونجات در یک هفته گذشته ۱۰۷۸ ماموریت توسط امدادگران برای امدادرسانی به ۹۲هزار و ۵۴۰ نفر در ۳۰ استان کشور انجام شده است.

یکی از تصاویری که مردم را به شدت متاثر کرد و توسط کاربران زیادی در کانال‌ها و گروه‌های مجازی منتشر شد، تصویر سه نجاتگر استان آذربایجان‌شرقی بود که با صورت‌های یخ‌زده، ماموریت‌های امدادی خود را در یکی از سخت‌ترین گردنه‌های این استان نزدیکی پایگاه امدادونجات سامبران دنبال می‌کردند.

«مجتبی جهانگیری»، «رضا سعادتی» و «رسول رحیمی» سه نجاتگر جمعیت هلال‌احمر استان آذربایجان‌شرقی هستند که تصاویر یخ‌زده‌شان حسابی همه را متاثر کرد که حکایت از سختی کار امدادگران در شب و روزهای سخت زمستانی دارد. «رسول رحیمی» یکی از این نجاتگران است که سابقه حضورش در جمعیت هلال‌احمر به ۲۲ سال پیش برمی‌گردد.

رضا سعادتی یکی دیگر از نجاتگران آذربایجان‌شرقی است که تصویر صورت یخ‌زده‌اش حکایت از شرایط سخت عملیات‌های امدادی در محورهای برف‌گیر این منطقه دارد. هر چند او دوست نداشت این تصاویر در این حد گسترده منتشر شود و از این اتفاق راضی نیست.

او با اظهار گلایه‌مندی از افزایش حوادث ناشی از بارش برف و بوران در منطقه خود علت این مهم را بی‌توجهی مسافران به هشدارهای هواشناسی می‌داند: «متاسفانه اغلب گرفتاران برف و بوران به خاطر انجام یک سفر غیرضروری به این مصیبت‌ها دچار می‌شوند. نه زنجیر چرخ همراه دارند، نه لباس گرم و غذا به اندازه کافی. شرایطی که هم سلامت خودشان را به خطر می‌اندازد، هم ماموریت نیروهای امدادی را افزایش می‌دهد.»

مجتبی جهانگیری هم مانند دو همکار دیگرش در آن روز سخت ماموریت حضور داشت و تصویرش در شبکه‌های مجازی گویای ازخودگذشتگی او در مسیر کمک به جان انسان‌هاست. از سال ۹۰ فعالیت داوطلبانه خود در جمعیت هلال‌احمر را شروع کرده است

او می‌گوید درست است تنها تصویر ما سه نفر منتشر شد، اما آن روز همه پای کار بودند، از امدادگران جمعیت هلال‌احمر گرفته تا نیروهای راهداری و تحمل این سرما برای همه بسیار سخت بود.