آمبولانس هوایی

۳ مرداد ۱۴۰۱ 86 بازدید بدون دیدگاه

استانداردهای آمبولانس:

هدف از تدوین این استاندارد بیان تعاریف، ویژگیها، روشهای آزمون، طراحی، عملکرد و تجهیز خودروهای امدادی آمبولانس می باشد که به منظور انتقال و درمان بیمار به کار می روند . این استاندارد همچنین الزامات مربوط به کابین بیمار و وسایل پزشکی را دربر می گیرد.

 آمبولانس هوایی:

آیا میدانید یکی از مهمترین عوامل در موفقیت انتقال بیماران بدحال عامل (زمان) میباشد؟

آیا میدانید که تکان های ناشی از عوارض جاده می تواند در افزایش وضعیت بحرانی بیماران موثر بوده و صدمات جبران ناپذیری را به آنان وارد آورد؟

متاسفانه بسیاری از کسانی که عزیزی را در بیمارستانهای شهرستان ها دارند و مایل هستند او را به تهران منتقل نمایند نمی دانند که انتقالات زمینی در بسیاری از مواقع می تواند موجب افزایش خطر برای عزیزانشان باشد.

در غالب اوقات زمان نقش مهمی را برای بهبودی بیماران بازی می کند و بخصوص برای بیماران نیازمند به مراقبتهای ویژه , هر ثانیه ارزش حیاتی خواهد داشت.

اینجاست که ضرورت استفاده از آمبولانس هوایی احساس خواهد شد.

آمبولانس هوایی به انگلیسی: (Air ambulance) نوعی وسیله نقلیه اورژانس است که برای کمک‌های پزشکی فوری در شرایطی که آمبولانس بعلت عدم سرعت کافی و یا دور بودن مسافت نمی‌تواند  به کمک بیمار بشتابد، از آن استفاده می‌شود. گروه کمکی آمبولانس هوایی مجهز به وسایلی هستند که می‌توانند معالجه بیمار و فرد مجروح را تا رسیدن به بیمارستان به عهده بگیرند. این وسایل شامل دستگاه تنفسی، دارو، دستگاه نوار قلب، دستگاه تنفس مصنوعی و برانکارد می‌باشند.

اغلب از آمبولانس هوایی جهت دسترسی به نقاط دور افتاده، سخت‌گذر، و یا حائز اهمیت زمانی استفاده می‌گردد.هم اکنون در کشور ایران تعداد محدودی هلی کوپتر امدادی توسط هلال احمر و اورژانس در حال امداد رسانی هستند.هلی کوپترهای هلال احمر بیشتر خدمات امداد و نجات و جستجو در مناطق صعب العبور را انجام داده و هلی کوپتر های اورژانس با داشتن نیروی تخصصی فوریتهای پزشکی و تجهیزات پزشکی لازم خدمات پیش بیمارستانی به بیماران و مصدومین را ارائه می کنند.

ترکیب خدمه هلیکوپتر آمبولانس برای انجام ماموریتهای محوله  

 • بر اساس مقررات پروازهای غیر نظامی، حداقل ۲ نفر به عنوان خدمه پرواز باید در عملیات پرواز در داخل هلیکوپتر حضور داشته باشند که عبارتند از یک نفر خلبان و یک نفر کمک خلبان (و یا تکنسین پرواز)
 • پزشک
 • تکنسین پارامدیک (تکنسین بیهوشی ، پارامدیک ، تکنسین اورژانس ، پرستار)

شرح وظایف هلیکوپتر آمبولانس

 • ارانه مراقبتهای پزشکی در تمام حالتهای اورژانسی
 • انتقال بیماران به محلی که مناسبترین و کاملترین امکانات پزشکی در آنجا وجود دارد
 • انتقال بیماران بد حال (با وضعیت بحرانی) از بیمارستانی به بیمارستان دیگر
 • انتقال نوزادان
 • ارائه مراقبت های پزشکی و انتقال بیماران صدمه دیده در حوادث
 • انتقال فوری دارو، خون، فراورده های خونی و تجهیزات پزشکی به مناطق مورد نیاز
 • انتقال فوری اندام های صدمه دیده (قطع شده) و یا تیم های متخصص بازیابی اندام به بیمارستان یا به محل حادثه
 • ارائه مراقبت های پزشکی و عملیات اورژانسی برای مواقعی که حادثه در دریاهای آزاد ، دریاچه ها ، کوهستانها  و یا مناطق صعب العبور اتفاق می افتد که دسترسی اتوموبیل اورژانس به این نواحی مشکل یا غیر ممکن است
 • انتقال تیم های تخصصی پزشکی به حوزه های مورد نیاز

ما آماده هستیم تا در زمانیکه منع پزشکی برای انتقال هوایی بیمارتان وجود نداشته باشد، در سریعترین زمان ممکن این کار را انجام دهیم.
ما قادر خواهیم بود هماهنگی های لازم جهت اعزام هواپیمای مجهز و اختصاصی آمبولانس به مناطقی از کشور که از فرودگاه برخوردار می باشند را فراهم نماییم تا کادر مربوطه  بیماران بدحال را تحت بهترین و مدرنترین شرایط پزشکی به تهران منتقل نمایند.

همچنین قادر خواهیم بود هماهنگی های لازم جهت اعزام هلی کوپتر و کادر پزشکی به برخی نقاط کشور که دارای فرودگاه نیستند را نیز انجام دهیم.
چون انجام انتقالات هوایی مستلزم دریافت اطلاعات پزشکی و چگونگی شرایط بیمار می باشد متقاضیان میبایست در اسرع وقت نسبت به تکمیل اطلاعات مورد نیاز اقدام نمایند. کافیست با تلفن چهاررقمی ۳۱۱۵ تماس بگیرید تا اقدامات لازم در این زمینه جهت رفاه حال بیماران شما فراهم گردد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x