شواهد درباره تاثیر سیر بر فشار خون بالا قطعی نیست

یک آنالیز جدید از کارآزمایی‌های بالینی گذشته درباره مصرف مکمل‌های سیر بر ضد فشار خون بالا نشان می‌دهد که این مکمل‌ها فقط تاثیر خفیفی بر فشار خون دارند. اما پژوهشگران انجام تحقیقات درازمدت‌تر و دقیق‌تر را برای ارزیابی این «درمان» جایگزین پرطرفدار ترغیب می‌کنند.

به گزارش رویترز دکتر آلن نوردمان از انستیتوی اپیدمیولوژی بالینی و آمار زیستی بازل در دانشگاه بازل در سوئیس ، و سرپرست این بررسی گفت: «بسیاری از افراد دچار فشار خون بالا از مصرف داروهای ضدفشار خون معمول اکراه دارند و به درمان‌های «طبیعی» علاقه بیشتری نشان می‌دهد.»

نوردمان گفت: «برخی از شواهد درباره تاثیر احتمالی سیر بر پایین آوردن فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری‌خون در کوتاه‌مدت وجود دارد، اما کیفیت این بررسی‌ها آنقدر بالا نیست، و داده‌های درازمدت در این باره وجود ندارد.»

نوردمان و همکارانش در مقاله‌‌شان در ژورنال پرفشاری خون آمریکا (American Journal of Hypertension) می‌نویسند فشار خون بالا یا پرفشاری خون در نیمی از مرگ‌های ناشی از سکته مغزی یا بیماری قلبی در جهان نقش دارد.

آنها می‌افزایند در بخش عمده‌ای از افراد دچار پرفشاری خون، فشار خون تحت کنترل نیست، و یک دلیلش این است که بیماران اغلب داروهای‌شان‌ را به طور مرتب مصرف نمی‌کنند.

بسیاری از بیماران به دنبال درمان‌های جایگزین برای داروهای ضدفشارخون فعلی می‌گردند،‌ و بسیاری از آنها به سیر- معمولا به شکل کپسول‌های سیرخشک‌شده- به خاطر خواص ادعایی آن در کاهش دادن فشار خون روی آورده‌‌اند. اما فقط چند کارآزمایی شواهدی مبنی بر کمک سیر به افراد دچار پرفشاری‌خون را به دست داده است.

نوردمان و همکارانش داده‌های ۹ تحقیق قبلی منتشرشده را گردآوری کردند که شامل ۴۸۲ نفر با میزان فشار خون دست کم ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه – حد تشخیصی برای فشار خون بالا- بود.

همه این بررسی‌ها سیر را با یک دارونما یا یک درمان معمول مقایسه کرده بودند و دست کم چهار هفته طول کشیده بودند.

هنگامی که نورمان و همکارانش داده‌ها را با هم تلفیق کردند، دریافتند که کاهش قابل‌توجه از لحاظ آماری در فشار خون سیستولی (فشار خون حداکثر) تا حدود ۹ میلی‌متر جیوه و در فشار خون دیاستولی (فشار خون حداقل)‌ تا حدود ۴ میلی‌متر جیوه در مصرف‌کنندگان مکمل سیر رخ داده است.

این پژوهشگران می‌گویند این اثر، دست کم در کوتاه‌مدت، با داروهای کاهنده فشار خون، قابل‌مقایسه است.