سال گذشته بالغ بر۲۰۰ نفر در استان یزد به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن دچار گازگرفتگی شدند

 

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث وفوریت های پزشکی استان یزد: براساس آمارهای موجود، در سال گذشته بالغ بر۲۰۰ نفر از هم استانی هایمان به علت مسمومیت با گاز منوکسیدکربن دچار گازگرفتگی شدند.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان یزد ،دکتر احمد دهقان-ریاست مرکز – با اشاره به افزایش مسمومیت با گاز منوکسیدکربن همزمان با سرد شدن هوا هشدار داد:  هر سال با آغاز فصل سرما و استفاده از وسایل گازسوز گرمایشی، شاهد بروز حوادث و رخ‌دادهای ناشی از بی‌توجهی عده‌ای از شهروندان در استفاده نامناسب و غیراصولی از وسایل گرمایشی هستیم که متأسفانه موجب بروز حوادث جانی و مالی می‌شود.

دکتر دهقان بیان داشت: براساس آمارهای موجود، در سال گذشته بالغ بر۲۰۰ نفر از هم استانی هایمان دچار گازگرفتگی شدند.که۱۶۰  نفر از این تعداد به بیمارستان منتقل و ۳۳ مورد به صورت سرپایی درمان شدند . ۳۰ مورد از این افراد بین گروه سنی زیر ۱۰ سال ، ۳۱ مورد در گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال ، ۹۷ مورد ۲۰ تا ۴۰ سال، ۳۱ مورد ۴۰ تا ۶۰ سال و ۱۸ مورد هم در گروه سنی بالای ۶۰ سال قرار داشتند. در مجموع از این تعداد ، ۳ تن از هم استانی هایمان  به علت گاز گرفتگی جان خود را از دست دادند .

وی افزود:مرگ بر اثر گاز گرفتگی را مرگ خاموش می‌نامند .علائم گازگرفتگی بستگی به میزان منوکسیدکربن موجود در فضای حادثه دارد در ابتدا علائم به صورت خفیف است و به صورت گیجی، کرختی مزمن و در واقع علائمی شبیه یک آنفلوانزا خود را نشان می‌دهد.افراد در مواجهه با چنین علائمی، باید به وجود CO در فضا شک کنند؛که در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری، یک علامت هشدار دهنده باشد. سردرد، تهوع ، نبود آگاهی از زمان و مکان و بی هوشی از جمله علایم و نشانه مسمومیت با گاز منوکسید کربن است.

این مقام مسئول به شهروندان توصیه کرد :اگر فکر می‌کنید در معرض مونوکسید کربن قرارگرفته‌اید، باید فوراً هوای آزاد تنفس کنید و چنانچه فردی با گاز منوکسید کربن دچار مسمومیت شده باشد باید او را به‌سرعت از محیط آلوده خارج کرده و در تماس با هوای آزاد قرارداد و و فورا با تلفن ۱۱۵ تماس حاصل نمائید .لازم به ذکر است این اقدامات زمانی تأثیرگذار است که فرد مدت زمان کمی را در مواجهه با گاز باشد. در بسیاری از موارد که افراد در خواب هستند و مدت زمان طولانی در معرض گاز منوکسید کربن قرار دارند،غلظت این گاز سبب آسیب شدید  مغزی بر فرد و منجر به یک آسیب برگشت‌ناپذیر و مرگ مغزی می‌شود. 

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان یزد در پایان با بیان اینکه آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در نیمه دوم سال افزایش می‌یابد، از خانواده‌ها خواست در این زمینه هوشیار بوده و بدانند حادثه برای هرکسی می‌تواند اتفاق بیافتد.