ساخت پیس میکر بدون باتری توسط محققان ایرانی

۱۸ آذر ۱۴۰۲ 37 بازدید بدون دیدگاه

پیسمیکر ابزار کوچکی است که در قفسه سینه یا شکم بیمار کار گذاشته میشود و به کنترل ریتمهای ناهنجار قلب کمک میکند و اغلب با باتری، نیرودهی میشود. معمولاً پیسمیکرها به طور مستقیم در قلب قرار داده نمیشوند، بلکه با فاصله از آن در جایی قرار میگیرند که جراحان بتوانند به صورت دورهای و از طریق جراحی های ساده، باتریهای آنها را جایگزین کنند.
اکنون محققان ایرانی یک پیسمیکر بیسیم و بدون باتری ساختهاند که میتوان آن را مستقیماً در قلب بیمار کاشت. این پیسمیکر که توسط دکتر آیدین باباخانی، دانشآموخته دانشگاه صنعتی شریف و استاد مهندسی برق دانشگاه رایس و دکتر مهدی رضوی، پژوهشگر مؤسسه قلب تگزاس (THI) و استادیار کالج پزشکی بایلور ساخته شده، کوچکتر از یک سکه است و میتواند انرژی را به صورت بیسیم و با استفاده از یک بسته باتری خارجی دریافت کند؛ با این فناوری دیگر نیازی به جراحی جهت جایگزین شدن باتری نیست.
پیسمیکرهای معمولی از طریق مجموعهای از سیمها، سیگنالهای الکتریکی را به قلب ارسال میکنند و وجود این سیمها امکان خونریزی و عفونت را افزایش میدهد اما این پیسمیکر جدید به صورت بیسیم و از طریق تشعشعات فرکانس رادیویی (انتقال انرژی از طریق تشعشع) انرژی را دریافت میکند. این تشعشات توسط یک باتری خارجی به پیسمیکر مخابره میشوند.
دکتر باباخانی، رهبر ارشد پروژه در این خصوص گفت: پیسمیکر جدید، خطرهای ناشی از پیسمیکرهای معمولی را با حذف تمامی سیمها از بین میبرد. در حالی که پیسمیکرهای بیسیمی که اخیراً ارائه شدهاند، بخشی از این مشکلات را حل میکنند، کاربرد آنها به یک بطن در قلب محدود میشود و قادر به کارکرد در هر دو بطن قلب نیستند. در مقایسه، پیسمیکر ابداعی که مجهز به یک میکروتراشه است، میتواند مستقیماً در قلب کار گذاشته شود.

تراشهای که پیسمیکر جدید از آن بهره میگیرد، کمتر از چهار میلیمتر عرض دارد و دارای یک آنتن گیرنده، یک یکسوساز جریان الکتریکی (Rectifier) که جریان متناوب را به جریان مستقیم تبدیل میکند، یک واحد مدیریت نیرو و یک سیگنال فعال کننده ضربان است. همچنین یک خازن و یک سوییچ بر روی مدار آنبورد این تراشه قرار دارند و تراشه با استفاده از ریزموجها، نیروی الکتریکی را دریافت میکند. میتوان فرکانس سیگنال ضربانی تولیدشده توسط این پیسمیکر را با افزایش یا کاهش نیروی الکتریکی مخابره شده به آنتن گیرنده تنظیم کرد. این آنتن، نیروی الکتریکی را ذخیره میکند و سپس شارژ الکتریکی را در قلب آزاد میسازد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x