ساخت دست مصنوعی دوربیندار توسط مهندسان پزشکی ایرانی

۱۸ آذر ۱۴۰۲ 41 بازدید بدون دیدگاه

مهندسان پزشکی دانشگاه نیوکاسل زیر نظر محققان ایرانی موفق به طراحی و ساخت یک دست مصنوعی دوربیندار شدند. این ابزار نسل جدیدی از تجهیزات توانبخشی محسوب میشود و با استفاده از الگوریتمهای یادگیری ماشین و دوربین هوشمند، کاربر میتواند بدون کار کردن آگاهانه با آن، اشیاء را بردارد.

بلند کردن اشیاء با اندام طبیعی شاید عملی بسیار ساده و آسان به نظر بیاید اما ارسال پیامهای عصبی متعدد و اعمال نیرو برای گرفتن و بلند کردن اشیاء برای اندامهای مصنوعی به هیچ وجه ساده نیست. کاربر برای استفاده از این تجهیزات، باید به طور مداوم دستوراتی را به این ابزار بدهد که سامانه هوش مصنوعی آن بتواند دستور را اجرا کند. اکنون محققان دانشگاه نیوکاسل تلاش کردهاند تا با استفاده از یک دوربین ارزان قیمت، یک دست مصنوعی بسازند که پس از مشاهده اجسام، به صورت خودکار ابعاد آن را شناسایی کند و وضعیت انگشتان را برای برداشتن آن تنظیم کند و کاربر نیازی به دادن دستورات مختلف برای این تنظیمات نداشته باشد.
دکتر کیانوش نظرپور، از اساتید رشته مهندسی پزشکی دانشگاه نیوکاسل، در خصوص این دست مصنوعی اظهار داشت: اندام مصنوعی ساخته شده مقاومتر و سبکتر از نمونه های موجود است ولی هنوز باید تکمیل شود. همانطور که دست واقعی برای برداشتن اجسام وضعیت انگشتان را تنظیم میکند، این اندام مصنوعی نیز میتواند پس از مشاهده اجسام به سرعت وضعیت خود را متناسب با ابعاد آنها تنظیم کند. این قابلیت با استفاده از شبکههای عصبی چرخشی ایجاد شده است.
برای آموزش این سامانه یادگیرنده هوش مصنوعی از ۵۰۰ جسم مختلف ۷۲ عکس با فاصله ۵ درجه از یکدیگر گرفته شده تا دید کامل ۳۶۰ درجه از آنها ایجاد شود. غزل قضایی، محقق ارشد این پروژه، در این خصوص گفت: این اندام با توجه به تصاویری که از زوایای مختلف از جسم میبیند، ابعاد آن را به خوبی شناسایی میکند.
نظرپور در پایان صحبتهای خود خاطرنشان کرد: این اندام مصنوعی یک گام بلند برای هدف نهایی است و با توجه به قیمت ارزان و عدم نیاز به پروتز اضافی در حال حاضر هم میتوان از آن استفاده کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x