رییس جمهوری در گفت و گوی زنده تلویزیونی:

رییس جمهوری در گفت و گوی زنده تلویزیونی:
تمام وعده هایم به مردم در حوزه سلامت، عملیاتی و اجرا شد

دکتر حسن روحانی در خصوص اقدامات دولت در بخش سلامت گفت: خوشبختانه به تمام وعده‌هایی که در دوران انتخابات در حوزه سلامت به مردم داده بودم، عمل کردم.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ رییس جمهوری دوشنبه شب در یک گفت وگوی زنده تلویزیونی، دستاوردهای دولت را در عرصه های مختلف از جمله سلامت را تشریح کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات دولت در بخش های سلامت و امنیت غذایی اظهار داشت: در بخش سلامت تقریباً می‌توانم بگویم که به وعده‌هایی که در دوران انتخابات به مردم دادم، خوشبختانه همه‌ آن را امسال عملیاتی و اجرا کردیم. به مردم وعده داده بودم که همه تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و ۶ میلیون ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش بیمه قرار دادیم. البته تعداد دیگری متقاضی هستند که در حال بررسی است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی با بیان اینکه در بخش سلامت قدم بسیار مهمی برداشته شده است ، تصریح کرد: امسال ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به عنوان یارانه به بخش سلامت می‌دهیم که آثارش در بیمارستان‌های دولتی قابل مشاهده است.

وی افزود: امروز افرادی که در بیمارستان ها بستری می‌شوند و حتی اگر عمل جراحی دارند، فقط ۱۰ درصد از هزینه ها را مردم از جیب‌شان پرداخت می کنند و مقداری که بیمه و دولت پرداخت می‌کند، بالای ۹۰ درصد است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: هر بیماری که در گذشته به بیمارستان وارد می‌شد به بیمارستان‌های مختلف ارجاعش می‌دادند در حالی که امروز همه خدمات در همان بیمارستان انجام می‌گیرد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه، اغلب داروها تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، گفت: در این یکسال گذشته دارو گران نشده است شاید برخی از موارد بین ۲ الی ۳ درصد بالا رفته باشد ولی تقریباً قیمت دارو ثابت است. داروهای خارجی و تجهیزات پزشکی نیز از سال گذشته تا امسال کاهش پیدا کرده است.

دکتر روحانی گفت: در خیلی از نقاط که پزشک نداشتیم، پزشک اعزام شد و در بیمارستان‌هایی که، پزشک متخصص نبود، هم اکنون در تمام ۲۴ ساعت پزشک متخصص حضور دارد. خدمات پزشکی را نیز به نقطه‌ای رساندیم که با گذشته خیلی متفاوت است و ما می‌خواهیم این مسیر را ادامه دهیم تا جایی که مردم ما در این زمینه احساس راحتی کنند و با معضلات گذشته روبه‌رو نباشند.

رییس‌جمهوری در بخش دیگر این گفت‌وگو درباره برنامه‌های دولت در حوزه سلامت و بهداشت جامعه، در حالی که میزان حاشیه‌نشین‌ها را تکان‌دهنده توصیف و آن را بالغ بر ۹ میلیون نفر اعلام کرد، از ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی به حاشیه‌نشین‌ها به عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های حوزه سلامت نام برد و گفت: با توجه به مشکلات زیادی که حاشیه‌نشین‌ها دارند، ساماندهی آنها شروع شده و تحت پوشش قرار گرفتن آنها در بعضی شهرها از جمله تبریز اجرا شده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه مقامات برخی کشورها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بهبود وضعیت سلامت در ایران را تبریک می‌گفتند، افزود: چند تن از مقامات کشورها کار بسیار عظیم و بزرگی که در بخش سلامت در ایران صورت گرفته است را باورنکردنی عنوان کردند، از این جهت که دولت ایران در شرایط تحریم و با همه مشکلاتی که داشته،توانسته است در زمینه سلامت قدمی بردارد که حتی برخی از کشورهای خیلی بزرگ و صنعتی هم در این زمینه نتوانستند موفق باشند.