روغن دنبه؛ طبیعی با خواصی بی نظیر!!

کاهش بیماری ها و از همه مهم تر لاغری می شود.

شاید الان هم در بسیاری از روستا ها افرادی باشند که بالای ۱۰۰ سال عمر دارند و حتی یک بار لب به روغن نباتی یا کارخانه ای نزده باشند. اما صحیح و سالم به زندگی خود ادامه می دهند. واقعیت این است که مصرف دنبه با شرایط شهرنشینی و بی تحرکی اصولی دارد که اگر رعایت شود می توان از خواص خوب آن بهره مند شد.

برای مثال مداومت مصرف دنبه برای کسانی که فعالیت بدنی مناسبی ندارند و بی تحرک هستند، می تواند منجر به گرفتگی عروق و بیماری های قلبی شود.

بسیاری از متخصصان طب سنتی نیز معتقدند اگر روغن دنبه به روش های صحیح تهیه شود، می تواند دارای کمترین مضرات برای بدن باشد. بطور مثال پیاز و ترکیباتی که به دنبه گوسفند اضافه می شود تا بوی بد دنبه را از بین ببرد آن را اصلاح هم می کند یعنی لزجی و غلظت آن را از بین می برد و مانع رسوب آن در رگ ها می شود.

خواص دنبه از نگاه طب سنتی

متخصصان طب سنتی می گویند مصرف روغن دنبه کلسترول را پایین می آورد و باعث چاقی هم نمی شود.

مصرف روغن دنبه باعث شفافیت پوست می شود. همچنین برای پاک شدن تیرگی های حاشیه صورت روغن دنبه گزینه مناسبی است. یک وعده غذایی با روغن دنبه سه برابر غذا با روغن های دیگر انرژی و قوت دارد.

همچنین روغن دنبه عصاره ۶۰ تا ۷۰ نوع چربی گیاه است. چون گوسفندان گیاهان مختلفی را می خورند.

خواص روغن دنبه

همچنین از خواص روغن دنبه لاغری و تناسب اندام است. یکی دیگر از خواص روغن دنبه، درمان افسردگی است. برای شادابی پوست هم روغن دنبه غوغا می کند. مخلوط دنبه با خرما برای رفع کمر درد های سیاتیکی و رفع درد مفاصل بسیار مفید است. با این وجود مصرف روغن دنبه برای افراد کم تحرک، سالمندان و بیماران قلبی توصیه نمی شود.

دنبه روغنی ایده آل برای سرخ کردنی ها

طبع روغن دنبه گرم است و به همین دلیل مصرف آن برای بسیاری از بیماری ها مفید است، چرا که در طب سنتی اعتقاد بر این است که خوراکی های با طبع گرم برای سلامت انسان مفیدترند. روغن دنبه بسیار آسان تر از روغن های نباتی جامد و مایع، هضم و جذب بدن می شود و مصرف به اندازه و صحیح آن باعث کنترل چربی خون شده، علاوه بر اینکه این روغن، یکی از روغن های ایده آل برای سرخ کردن غذاهاست.

روغن دنبه باعث کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب می شود، با این وجود بایستی توجه داشت به دلیل دارا بودن مقادیر بالایی از اسید های چرب اشباع، افراط در مصرف آن برای بیماران قلبی و افراد دارای کلسترول بالا بایستی باید با احتیاط همراه باشد.

ایجاد تناسب اندام از خواص روغن دنبه است. متخصصان طب سنتی معتقدند مصرف روغن دنبه به کاهش وزن و لاغری افراد چاق و چاق شدن افراد لاغر کمک می کند.

روغن دنبه سرشار از مواد مغذی و انواع مختلف ویتامین ها و اسید های چرب گیاهی است، چرا که غذای گوسفند از گیاهان مختلف است، از این رو استفاده از روغن دنبه باعث تقویت قوای بدن، استخوان سازی و بالا بردن توان بدن در مقابله با بیماری های مختلف می شود.

یکی از خواص روغن دنبه که در طب سنتی به آن تاکید شده است خاصیت ضدافسردگی این روغن است. روغن دنبه خاصیت سم زدایی دارد و می توان از آن به همراه روغن حیوانی برای تنقیه و پاکسازی روده ها استفاده کرد.

طرز تهیه روغن دنبه بدون بو در طب سنتی

به منظور تهیه روغن دنبه بدون بو، ابتدا مقداری دنبه تازه گوسفندی را به قطعات ریز خرد کنید و به مدت یک شب آن را در آب نمک رقیق قرار دهید. سپس دنبه ها را آبکش نموده و در قابلمه بریزید و به آن بسته به حجمش، یک تا دو لیوان آب اضافه کنید و آن را بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا به صورت سوزنی و آهسته داغ شود.

برای گرفتن بوی دنبه، می توانید از ادویه و مواد خوشبو مانند پیاز، هل، دارچین، گلاب یا پوست پرتقال و امثال آن استفاده کنید. سپس بعد از آماده شدن آن را از صافی رد کنید تا شفاف شود. توجه داشته باشید، تفاله مانده از تهیه روغن دنبه اگر نسوخته و سیاه نشده باشد، خوردن آن اشکالی ندارد، ولی مصرف دنبه سوخته باعث تولید خلط بد در بدن می شود.

دیدگاه طب جدید درباره روغن دنبه

بر اساس نظرمتخصصان تغذیه، یکی از انواع چربی های منعقد شده که به شحم معروفند، دنبه است. چربی های منجمد که به دلیل کثرت اجزای عرضی به حالت جامد در آمده اند، برای تغذیه مناسب نیستند. مصرف نابه جا و بیش از حد روغن دنبه در افرادی که قوه هاضمه آنان قوی نیست، می تواند منجر به آسیب های جسمی و روحی شود. باید دید که چه ماده غذایی کجا و چگونه استفاده می شود اسکیمو ها هم از روغن دنبه استفاده می کنند و عمر طولانی هم دارند، اما برای زندگی مدرن این نوع روند غذایی جز افزایش آمار بیماری های قلبی و افزایش کلسترول و فشار خون بالا چیز دیگری به همراه ندارد.

#مرکز #آمبولانس #سالار #سلامت
  ۰۳۵۳۱۱۵