روز شعر و ادبیات آیینی – روز بزرگداشت محتشم کاشانی

۲۸ تیر ۱۴۰۲ 275 بازدید بدون دیدگاه

به مناسبت گرامی داشت شعرا و نویسندگان حوزه ادبیات آیینی که با اشعار و متون خود ارادت شان را به خاندان نبوت و طهارت (ع) نشان می دهند و یاد، نام و فداکاری آن ها را زنده نگه می دارند، اول محرم به نام روز شعر و ادبیات آیینی نام گذاری شد.

روز شعر و ادبیات آیینی – روز بزرگداشت محتشم کاشانی ، روز گرامی داشت شعرا و نویسندگان حوزه ادبیات آیینی است که با اشعار و متون خود ارادت شان را به خاندان نبوت و طهارت نشان می دهند و یاد و نام و فداکاری آن ها را زنده نگه می دارند.

بر ‌اساس مصوبه ۳۲۰۴ نشست ۸۴۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۸ خرداد سال۱۴۰۰، روز اول محرم به عنوان “روز ملی ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی” از سوی رئیس جمهوری و رئیس این شورا به منظور درج در تقویم رسمی کشور ابلاغ شد.

تصویب روز “ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی” سال گذشته در شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ های منطقه شمال استان اصفهان از سوی فرماندار کاشان به دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور پیشنهاد شد و پس از آن، در نشست شورای فرهنگ عمومی کشور این پیشنهاد به تصویب رسید.

ادبیات آیینی چیست؟

بنا به تعریف رشید کاکاوند مدرس و کارشناس ادبیات:

معنا و مفهوم ادبیات آیینی خیلی گسترده‌ تر از مفهوم دین است و آیین‌ های باستانی، ملی، سنتی و … را هم در برمی‌ گیرد. ادبیات دینی زیرمجموعه‌ ادبیات آیینی است اما چون مصطلح شده به معنی ادبیات دینی و به‌عنوان ادبیات اسلامی در فرهنگ ما مرسوم است.

کاربردش خط‌کشی‌ های خیلی مشخصی ندارد چون دین آن موضوعی نیست که مستقیما در اثر ادبی منعکس شود، خیلی وقت‌ ها درون مایه‌ آثار متصل به دین است.

محتشم کاشانی که بود؟

کمال الدین علی محتشم کاشانی شاعر ایرانی دوره صفویه و از معاصران شاه طهماسب اول است که در سال ۹۰۵ هجری قمری در کاشان به دنیا آمد و بیشتر عمر خود را در این شهر گذراند. لقب او شمس الشعرای کاشانی است.

کمال الدین در نوجوانی به تحصیل علوم دینی و ادبی رایج در زمان خود پرداخت. مشهورترین اثر او ۱۲ بیت مرثیه است که در وصف واقعه کربلا سروده است. مرثیه دیگری برای درگذشت برادر خردسالش نوشت که بسیار دردناک است. مجموعه ای از اشعار عاشقانه به نام «جلالیه» نیز از وی به جا مانده است.

او در سال ۹۹۶ هجری قمری در کاشان بدرود حیات گفت و آرامگاه او در این شهر قرار دارد.

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x