دومین مانور دوسالانه بزرگ طرح اضطراری فرودگاه یزد با همکاری اورژانس ۱۱۵ یزد

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان یزد  ،  مانور بزرگ طرح اضطراری فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد شامل موارد اطفاء حریق ، امداد ونجات ، تریاژ و انتقال مصدومین با شرکت سازمانهای امدادی و امنیتی  ازجمله اورژانس ۱۱۵ ،دانشگاه علوم پزشکی ، هلال احمر ، آتشنشانی ، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران و دیگر ارگانهای مرتبط در تاریخ ۱۰ بهمن ماه ۱۳۹۴ در محل فرودگاه بین المللی شهید صدوقی برگزار  شد . 

دکتر احمد دهقان ، سرپرست اورژانس ۱۱۵ یزد با اشاره به هدف از اجرای این مانور گفت: مانور فرودگاه با برنامه ریزی اداره فرودگاه های استان یزد و با همکاری سازمان های امدادی استان نظیر اتش نشانی، هلال احمر، اورژانس ۱۱۵ یزد و بیمارستانهای استان یزد در سطح وسیع و با نزدیک شدن به شرایط واقعی برگزار شد.

وی ادامه داد: در این مانور ۸۰ سرنشین و خدمه در هواپیما حضور داشتند که بلافاصله بعد از فرود اضطراری و آتش سوزی با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شد.

مصدومین فرضی این مانور، توسط ۶ کد امدادی عملیاتی، اتولانس امدادی و یک بالگرد تحت پوشش قرار گرفته و بعد از تخلیه از هواپیما و اجرای عملیات امداد و نجات دستگاه های امدادی، توسط تکنسین های اورژانس ۱۱۵ تریاژ شده و به بیمارستان های شهید صدوقی، شهدای کارگر، شهید دکتر رهنمون، افشار و سوانح سوختگی منتقل شدند.

وی با بیان اینکه در این مانور اورژانس ۱۱۵ یزد و  دیگر سازمانهای امدادی و پشتیبانی محک جدی خوردند  تصریح کرد: بلافاصله پس از شروع مانور، اتاق EOC مرکز فرماندهی عملیات فعال شده و مدیر درمان دانشگاه و دیگر مدیران واحدهای تابعه دانشگاه و مرتبط با پوشش بیمارستانی و آمادگی پذیرش اورژانسها  در مجموعه اتاق بحران مستقر شد.

حوزه اورژانس بیمارستانی معاونت درمان نیز توسط ارزیابان اعزامی از سوی وزارت بهداشت و درمان مورد ارزیابی قرار گرفت.

شایان ذکر است در حاشیه این مانور برای یکی از عوامل اجرایی سانحه ای رخ داد که مصدوم این حادثه توسط اورژانس ۱۱۵ تحت درمان قرار گرفت.