دکتر نیکنام: ۸ دی، اولین سمپوزیوم ابولا همراه با امتیاز بازآموزی برگزار می‌شود

 

 

دکتر نیکنام مدیر گروه ایمونولوژی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی دانشکده پزشکی با اشاره به برگزاری اولین سمپوزیوم ابولا با عنوان واقعیت‌های علمی و چالش‌ها گفت: ابولا ویروس بسیار مهمی است که اگرچه در تعدادی از کشورها افراد زیادی به این بیماری مبتلا شده‌اند که منجر به مرگ‌ومیر شده است.
وی افزود: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در ایران مشاهده نشده است، اما به دلیل اهمیتی که این ویروس دارد، لازم است اطلاعات کافی در رابطه با شرایط این ویروس، انتشار، درمان و نحوه مقابله با آن داشته باشیم.
مدیر گروه ایمونولوژی با اشاره به پانل‌های تخصصی این سمپوزیوم تصریح کرد: با توجه به ویژگی‌های خاصی که این ویروس دارد و دارای ساختار خاصی است که در این پانل ازلحاظ ویرولوژی، اپیدمیولوژی، ایمونوپاتوژنز، تشخیص آزمایشگاهی، تدابیر بالینی و درمان، ملاحظات اخلاقی، تازه‌های پیشگیری، اقدامات وزارت بهداشت و مدیریت Outbreak توسط متخصصان و صاحب‌نظران موردبحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
دکتر نیکنام ادامه داد: در هر بخش متخصصان هر حوزه علاوه بر بحث و بررسی موضوع تدابیر لازم برای مواجهه با بیماری را نیز بیان خواهند کرد همچنین خانم دکتر جیهان طویلا نماینده سازمان جهانی بهداشت آخرین اطلاعات بیماری را از نگاه WHO مطرح خواهد کرد.
دبیر علمی اولین سمپوزیوم ابولا با بیان این‌که ابولا یک بیماری نوپدید است، تصریح کرد: طی دهه‌های اخیر هر از چند گاهی بروز بیماری‌های نوپدید را شاهد هستیم که با تغییر سبک زندگی بشر به‌سرعت منتشر می‌شود که محدود به مناطق خاصی نیستند و ممکن است در تمام نقاط دنیا منتشر شوند که این موضوع ضرورت برگزاری این سمپوزیوم را دوچندان می‌کند.
مدیر گروه ایمونولوژی خاطرنشان کرد، برگزارکننده اصلی این سمپوزیوم گروه ایمونولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران است، اما مرکز کنترل بیماری‌های وزارت بهداشت، سازمان بهداشت جهانی، معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انستیتو پاستور ایران، گروه ویروس‌شناسی دانشکده بهداشت، گروه عفونی، دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات ایمونولوژی مولکولی، مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی از همکاران ما در برگزاری این کنگره هستند.
دکتر نیکنام از امتیاز بازآموزی این سمپوزیوم خبر داد و گفت: برای تمام شرکت‌کنندگان در این سمینار ازجمله پزشکان، پرستاران، دانشجویان پزشکی و تحصیلات تکمیلی، مسئولین مرتبط با تشخیص آزمایشگاهی و رشته‌های مرتبط علوم پایه گواهی شرکت در سمپوزیوم صادر خواهد شد.
مدیر گروه ایمونولوژی در پایان خاطرنشان کرد: این سمپوزیوم برای کسانی که موفق به شرکت و حضور در سمپوزیوم نشدند به‌صورت وبینار پخش خواهد شد به این صورت که علاقه‌مندان می‌توانند از طریق وب و با مراجعه به صفحه اصلی سایت دانشکده پزشکی و یا دانشکده مجازی دانشگاه علوم پزشکی تهران و کلیک بر روی لینک سمپوزیوم و بدون نیاز به کلمه عبور، پانل‌های تخصصی را دنبال کنند.