خوردن آب یخ با بدنتان چه می کند؟

به گزارش سرویس علمی جام نیوز، ممکن است شما هم شنیده باشید که آب گرم، باعث باز کردن منفذهای پوست می شود ولی آب یخ نتیجه برعکسی داشته باشد دقیقا همین اثرات در داخل بدن بر روی سیستم گوارشی انجام می گیرد اکنون در این بخش می خواهیم ببینیم زمانیکه آب یخ وارد بدن می شود  چه تاثیراتی بر روی سیستم گوارشی می گذارد.

وقتی که نوشیدنی بسیار خنک و یخ می نوشیم، رگ های خونی چروک شده و جمع می شوند و هضم مواد غذایی دچار محدودیت شده و از جذب آب ممانعت می شود. بدن ما به جای اینکه بر روی هضم مواد غذایی و جذب مواد مغذی برای تولید انرژی کار کند، انرژی خودش رو صرف تنظیم دمای بدن و همدما کردن نوشیدنی یخ با دمای بدن می کند. این مسأله باعث می شود که بدن ما،‌ آب از دست بدهد.
نوشیدن آب یخ بعد از وعده غذا، منجر به تولید مقدار اضافی مخاط در بدن می شود. این امر موجب کاهش عملکرد سیستم ایمنی شده و بدن را بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی و بیماری قرار می دهد.اگر در حین خوردن غذا و یا بلافاصله بعد از خوردن غذا از نوشیدنی های خنک استفاده کنیم، دمای پایین آب، چربی های موجود در غذا را به صورت جامد تبدیل کرده و در نتیجه، هضم آن را برای بدن سخت تر می کند.

بعضی از افراد معتقدند که نوشیدن آب یخ، انرژی بیشتری می سوزاند و در نتیجه می تواند به کاهش وزن کمک کند. اما باید توجه داشته باشیم که این اثر آب یخ آنقدر نیست که بتوان آن را یک مزیت کامل شمرد و چشم را بر روی مضرات آن بست. در واقع اهمیت سالم ماندن دستگاه گوارش خیلی بیشتر از اهمیت مقدار انرژی است که با نوشیدن آب یخ می سوزانیم. در ضمن برای سوزاندن انرژی، راه های خیلی بهتر و سالم تری هم وجود دارند.

فواید نوشیدن آب گرم

در اینجا چند نمونه از فواید نوشیدن آبی که هم دما با دمای اتاق است و یا آبی که گرم تر از دمای اتاق هست رو با هم مرور می کنیم:

آب رسانی سریع تر و بیشتر به بدن

تحریک آنزیم های طبیعی هضم و در نتیجه بهبود هضم مواد غذایی

شکستن آسان تر مواد غذایی

حرکات روده با کارایی بیشتری صورت می گیرد (آب گرم همراه با لیمو در صبح، اثر فوق العاده ای بر این مورد دارد).

آب گرم، خون رو تصفیه کرده و فرایند سم زدایی طبیعی بدن رو از طریق پوست، کلیه ها و سیستم لنفاوی، افزایش می دهد.

بعضی از افراد گزارش نموده اند که با نوشیدن آب هم دما با دمای اتاق و یا آب گرم، هوس خوردن شیرینی جات در آنها کمتر می شود.

بنابراین، دفعه دیگر که خواستید آب بنوشید و یا حتی در رستوران، غذا بخورید، درخواست آب بدون یخ،‌ کنید.