جورابی مخصوص دیابتی ها

افراد مبتلا به دیابت باید توجه ویژه‌ای به پاهای خود داشته‌باشند، زیرا ابتلا به این بیماری باعث بی‌حس شدن پاها و آسیب‌دیدگی شدید منتهی به قطع عضو در آنها می‌شود.

براساس گزارش گیزمگ، بی‌حسی پاهای افراد مبتلا به دیابت باعث می‌شود افراد متوجه نشوند چه زمانی باید وزن خود را از روی یک پا به پای دیگر انتقال دهند تا فشار از روی پاها برداشته‌شود. در نتیجه پا‌ها دچار سوزش‌های مزمن ناشی از فشار بالا می‌شوند و در نهایت این فشار منجر به قطع انگشتان پا یا خود پاها خواهد شد.

برای رفع این مشکل کفش‌های حسگر فشار وجود دارند،‌اما محققان موسسه فرانهور جوراب‌های حسگر فشاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند در کنترل وضعیت پاهای دیابتی‌ها موثر‌تر باشند.

این جوراب‌ها از دولایه کتان ترکیبی با قابلیت تنفس و جذب رطوبت تشکیل شده‌اند که در میان این لایه‌ها نوارهای سیلیکونی قابل انعطافی قرار گرفته‌است. هردوطرف این نوار از ۴۰ الکترود عایق از جنس گرافیت پوشانده شده‌است. یک ماژول الکترونیکی به انتهای جوراب متصل شده‌است که در نسخه تجاری به اندازه یک دکمه قابل جداسازی خواهد‌بود.

زمانی که فشار بر یک قسمت از پا زیاد می‌شود،‌ نوار سیلیکونی در آن منطقه فشرده شده و باریکتر می‌شود و مساحت آن افزایش می‌یابد و به این شکل ظرفیت الکتریکی آن منطقه افزایش می‌یابد. با کمک رشته‌های هادی برق که به حسگرهای جوراب متصلند، ماژول الکتریکی تغییرات را ردیابی کرده و کاربر را با ارسال پیام هشداری به گوشی تلفنش آگاه می‌سازد.

حسگرها در نزدیکی پاشنه‌ها، قوزک، رو و کف پا قرار گرفته‌اند و به این شکل می‌توانند فشار را به صورت سه‌بعدی ردیابی کنند. نسخه نهایی این جوراب‌ها قابل شستشو بوده و می‌توان در هنگام شستشو الکترود‌ها را از آنها جدا ساخت. محققان معتقدند این جوراب‌ها علاوه بر دیابتی‌ها،‌ برای ورزشکارانی که مایلند سبک دویدن و قرارگیری پاهای خود را نیز بررسی کنند،‌کاربردی خواهد‌بود.