تشخیص به موقع سرطان با این دستگاه

تشخیص و درمان به موقع سرطان یکی از راه حل‌های موثری است که می‌تواند مانع از پیشرفت این بیماری شود. محققان دستگاه جدیدی را تولید کرده‌اند که در مدت یک ساعت می‌تواند سرطان و هر گونه عملکرد نامناسب بدن را شناسایی کند.

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مهر، محققان امریکایی موفق به ساخت دستگاهی شده اند که با قرار دادن قطره خونی روی آن می توان اطلاعاتی از بیماری های احتمالی یا سرطان شخص را در اختیار داشت. سرطان، یکی از بیماری های عصر مدرنیته است که هر ساله قربانیان بسیاری را به خود اختصاص می دهد. پزشکان معتقدند در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص داده شود، می توان به درمان بیمار امیدوار بود. اما معمولا این بیماری زمانی تشخیص داده می شود که تومورهای سرطانی رشد و گسترش پیدا کرده اند و در نتیجه متخصصان به شیمی درمانی برای درمان بیمار روی می آورند.

اکنون محققان امریکایی موفق به ساخت دستگاهی شده اند که با قرار دادن قطره خونی روی آن می توان اطلاعاتی از بیماری های احتمالی یا سرطان شخص را در اختیار داشت. زمانی که قطره خونی روی نمونه های خونی قرار گرفته و وارد این دستگاه می شود پس از گذشت حدودا یک ساعت و آنالیز قطره خون نتایج کاملی از احتمال ابتلا به بیماری های مختلف را به پزشکان نشان می دهد. میزان مولکول های microRNA کمک می کند تا سلول ها مقدار انواع پروتئین های تولیدی را کنترل نمایند. میزان غیرعادی یک microRNA خاص می تواند نشانه ای از سرطان باشد.
محققان معتقدند اختراع چنین دستگاهی برای سنجش سلامت افراد سالم نیز می تواند مفید باشد. از سوی دیگر، اکثریت پزشکان می توانند این دستگاه کوچک را به دلیل قیمت نازل آن خریداری کرده و در مطب های خود قرار دهند تا به سادگی بتوانند نتایج دقیقی از پیشرفته ترین بیماری های مراجعه کنندگان خود را در اختیار داشته باشند. این دستگاه در کالیفرنیا، آلمان و مکزیک توزیع خواهد شد.