بازدید وزیر بهداشت از ایستگاه سلامت و کمپ امداد نوروزی عوارضی تهران-قم

دکتر سید حسن هاشمی همچنین از اورژانس هوایی و اتوبوس آمبولانسی که در کنار این ایستگاه مستقر بود، دیدن کرد.
در این بازدید دکتر آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت، روسای اورژانس کشور و استان تهران، مشاور وزیر بهداشت و رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزیر بهداشت و جمعی از مدیران و مسئولان حضور داشتند.

وزیر بهداشت در حاشیه بازدید از کمپ امداد نوروزی۱۱۵ عوارضی تهران-قم:

توجه و احترام به مردم، مهمتر از گسترش کمی و کیفی اورژانس است/ بیست و دومین پایگاه اورژانس هوایی در اردبیل راه اندازی شد

 

وزیر بهداشت توجه و احترام به مردم را مهم تر از گسترش کمی و کیفی اورژانس دانست و گفت: از نظر کیفی در اورژانس شاهد افزایش اتوبوس آمبولانس ها در کشور هستیم اما تعداد آن قابل ملاحظه نیست.

 دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه بازدید از کمپ امداد نوروزی اورژانس۱۱۵ واقع در عوارضی تهران-قم، با اشاره به افزایش پایگاه های زمینی اورژانس، تقویت ناوگان و بهبود کیفیت نیروی انسانی موجود در اورژانس، افزود: توانسته ایم اورژانس هوایی در کشور را راه اندازی و گسترش دهیم و امروز نیز شاهد راه اندازی بیست و دومین پایگاه اورژانس هوایی در اردبیل بودیم در حالی که این تعداد قابل مقایسه با سال گذشته نیست چرا که در سال گذشته تعداد پایگاه ها تقریبا نصف بود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حدود۲۲۰ مرکز اورژانس در مبادی ورودی شهرها استقرار می یابند، از تمام کادر اورژانس کشور تشکر کرد و به آنها خدا قوت گفت.

دکتر هاشمی همچنین با اشاره به اقدامات ارزشمند یکسال گذشته در بخش اورژانس بیمارستانی در کشور، تصریح کرد: علاوه بر تجهیز بخش های اورژانس، در کشور حدود ۱ میلیون ۵۰۰ هزار متر مربع از فضای فیزیکی بیمارستان ها و بخش های اورژانس نوسازی و بازسازی شدند و بالغ بر ۲۵۰ بخش اورژانس در بیمارستان ها در دست احداث و توسعه می باشد.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت حضور پزشکان و متخصصان در ایام تعطیلات نوروز، خاطر نشان کرد: در خصوص حضور پزشکان متخصصان، عمومی و دندانپزشکان در این ایام تمهیدات اندیشیده شده و شرایط ما نسبت به سال گذشته بهتر است البته این بستگی به قضاوت مردم دارد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه امیدواریم سروکار مردم با بیمارستان ها نیجامد، گفت: بیمار نشدن مردم وابسته به خودشان است چرا که باید در خوردن، رانندگی و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی مراقبت کنند تا از این فرصت و ایام تعطیل، حداکثر استفاده را برای در کنار هم بودن و تقویت بنیان خانواده و روابط فامیلی داشته باشند.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: مهم نیست که مردم چه مسافتی را با چه سرعتی طی می کنند بلکه مهم این است که به آنها خوش بگذرد و این ایام شیرین را تلخ نکنند. مردم باید پیشگیری کنند به گونه ای که اگر خواب آلوده و خسته هستند رانندگی نکنند و از صحبت کردن با موبایل، خوردن مواد غذایی و صحبت کردن با سرنشینان خودرو پرهیز کنند.

دکتر هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه همه ساله شاهد مسافرت پزشکان به خارج از کشور و کمبود پزشک در مراکز درمانی هستیم تمهیدات شما برای نوروز۹۵ چیست، گفت: مسافرت اکثر پزشکان به خارج از کشور مورد تایید نیست و با استعلام از نیروی انتظامی و مبادی خروجی کشور متوجه خواهید شد که اکثر پزشکان به مسافرت های خارجی نمی روند البته آرزوی ما این است که تمام افراد جامعه بتوانند از زیبایی ها و طبیعت در ایران و دنیا استفاده کنند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: اکثریت جامعه پزشکی توان مسافرت به خارج از کشور را ندارند البته تعداد محدودی نیز هستند که وضعیت مالی مناسبی دارند. اکثر همکاران ما افرادی هستند که در شهرهای دوردست و مراکز دولتی مشغول به فعالیت هستند و تقریبا از مرداد ماه نتوانسته ایم به آنها خدمات دهیم و من پوشیده می گویم زیرا تعهدات شرکای ما و بیمه ها هنوز عملی نشده است.

دکتر هاشمی به حضور حداقل یک سوم کادر درمانی کشور در ایام تعطیلات نوروز اشاره کرد و افزود: طبق برنامه ریزی های معاونت درمان، امسال بیشتر از سال های گذشته پزشکان متخصص در رشته های مختلف در مراکز درمانی کشور حاضر هستند و این جزء افتخارات جامعه پزشکی و پرستاری است که در این ایام بتوانند به مردم کمک کنند و با درمان مردم، در شادی آنها نیز سهیم باشند.

دکتر هاشمی افزود:  البته به دلیل کمبود سرانه برای خدمات در ۵۰ سال گذشته و عدم وجود زیر ساختهای لازم و حمایتی برای شهرهای گردشگر پذیر زیارتی و سیاحتی، مشکلاتی در برخی از مراکز استان های کشور مانند مشهد مقدس، شیراز و ساری داریم.

 

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه طبق گزارش هایی که رسیده می توان نمره بالایی به کادر درمانی و اورژانس در مورد حوادث چهارشنبه آخر سال داد، افزود: متاسفانه علیرغم توصیه همه رسانه ها، مسئولان و هنرمندان و افراد محبوب ، برخی رفتارها در چهارشنبه آخر سال جوانان اخانواده ها را غصه دار کرد.

دکتر هاشمی اضافه کرد: شب گذشته در تهران نبودم و به یکی از استانها سفر کرده بودم اما گزارش ها را به طور مرتب دنبال می کردم .

وزیر بهداشت با بیان اینکه اذیت و آزار و سلب آسایش از مردم، خوشایند نیست و دلیل بی توجهی ها را نمی دانم گفت: شاید یکی از دلایل آن، این باشد که افرادی که باید شادی را مدیریت کنند به وظایف خود به درستی عمل نمی کنند و نباید ترسید و با فراهم کردن امکانات در خارج از شهرها برای شادی مردم می توان از تجربه قطعی عضو، تخلیه چشم، فوت افراد و داغ دار شدن خانواده ها جلوگیری کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: برخی از افراد در حوادث چهارشنبه آخر سال عابر و بی گناه هستند و بدون مشارکت در رفتارهای پرخطر، دچار مصدومیت می شوند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه برای پیشگیری از حوادث چهار شنبه آخر سال هم مسئولان و هم مردم می توانند بهتر عمل کنند، اظهار داشت: جوانان می توانند در راه های شادی خود دقت بیشتری کنند و برای ما به عنوان ملتی متمدن، بروز چنین رفتارهایی مناسب و شایسته نیست.

وزیر بهداشت ضمن ابراز تاسف از  دیدن تصاویری از حوادث شب گذشته گفت: غالب مصدومین، جوانان کمتر از ۲۰ ساله بودند و اینکه یک نوجوان دو دست خود را در این سن از دست می دهد برای یک فامیل غصه ایجاد می کند.

وزیر بهداشت گفت: چهار شنبه آخر سال در دوران گذشته نیز وجود داشت و برای خانواده ها و فامیل بسیار زیبا و لذت بخش بود و در این شب به نیت شفا برای افرادی که بیمار داشتند، ملاقه می زدند و در آن ملاقه چیزی می ریختند و برای شفای بیمار غذاهای ساده ای پخته می شد اما در حال حاضر سنت چهار شنبه آخر سال به یک ضد ارزش تبدیل شده است و امیدواریم در سال آینده کارنامه بهتری داشته باشیم.

دکتر هاشمی نشان دادن حوادث و تصاویر مربوط به چهارشنبه آخر سال از طریق رسانه ملی را در پیشگیری از حوادث موثر دانست و گفت: سازمان صدا و سیما می تواند حتی بیشتر از این و از سه تا چهار هفته قبل از این شب، شروع به پخش این تصاویر کند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر نشان دادن مکرر اتفاقات و حوادث مربوط به چهار شنبه آخر سال، تصریح کرد: باید این عمل زشت در نگاه همه مردم تقبیح شود و همزمان با آن باید در خارج از شهرها مراکزی را برای مدیریت شادی و شادمانی مردم و جوانان فراهم کنیم.