اگه دوز یادآور واکسن کرونا رو نزدید بخونید!

 

دکتر احسان شمسی گوشکی، دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی: هر واکسنی که وزارت بهداشت اعلام می کند، هموطنان می توانند به عنوان دز یادآور بزنند. سالمندان و گروه های پرخطر در اولویت تزریق دز یادآور واکسن کرونا قرار دارند که از این افراد تقاضا داریم در اسرع وقت نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

گوشکی با اشاره به اینکه مردم می توانند با آرامش واکسن را تزریق کنند، گفت: در این شرایط نیازی نیست واکسن ها را به داخلی و خارجی تقسیم کرد، بلکه واکسنی که تائیدیه وزارت بهداشت دارد، ایمن و اثر بخش است و افراد نسبت به تزریق آنها اقدام کنند. وزارت بهداشت واکسنی را که در اختیارش قرار گیرد، براساس شرایط فنی در اقصی نقاط کشور توزیع می کند.

گوشکی در پاسخ به این سوال که آیا تزریق واکسن در مقابله با اومیکرون تاثیر دارد؛ گفت: این موضوع اثبات شده که واکسن برای مقابله با سویه جدید کرونا به نام اومیکرون اثر دارد. میزان اثر واکسن به عوامل مختلفی از جمله گسترش این سویه و درصد پاسخ دهی واکسن ها، وابسته است، اما هنوز زود است جواب قطعی یا  درصد مشخصی را اعلام کنیم. گوشکی به مردم توصیه کرد که در کنار تزریق واکسن، همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا از آسیب های این بیماری در امان بمانند. اولویت وزارت بهداشت انجام کامل واکسیناسیون است و این کار به هیچ وجه نباید، معطل بماند.

وی گفت: چند تولید کننده داخلی مجوز اضطراری را دریافت کردند و در حال تولید انبوه واکسن های خود برای تامین نیاز کشور هستند. هرچند واکسن سازان داخلی کرونا بسیار خوب عمل کردند و تولیدات داخلی خوبی داریم، اما اگر نیاز به واکسن داشته باشیم واردات آنها ادامه می یابد.

به گزارش ایرنا،‌ سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد شواهد نشان می‌دهد که اومیکرون در مقایسه با نوع دلتا با سرعت بیشتری گسترش می یابد و ظرف دو تا سه روز شمار مبتلایان به آن چند برابر می شود. این وضعیت به ویژه در برخی کشورها از جمله انگلیس و آمریکا دیده شده به گونه ای که ظرف مدت کوتاهی به سویه غالب در این کشورها بدل شده است.

دانشمندان بر این باور هستند که گسترش سریع این سویه به دلیل توانایی اومیکرون در فرار از سیستم ایمنی بدن و افزایش ذاتی سرایت پذیری آن است

 دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژ