استقرار اتوبوس اطلاع رسانی ایدز در اهواز

به گزارش وب دا؛ دکتر شکرالله سلمان زاده، معاون بهداشت دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان در مراسم آغاز به کار و فعالیت اتوبوس سلامت، ضمن اشاره به هفته اطلاع رسانی ایدز اظهار داشت: هفته اطلاع رسانی ایدز از دوازدهم تا هجدهم آذر بوده و همه ساله برنامه های متنوعی در این هفته توسط مرکز بهداشت استان به اجرا در می آید که یکی از این برنامه ها استقرار اتوبوس اطلاع رسانی ایدز در مناطق پرتردد کلانشهر اهواز است.
رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان افزود: در واقع این اتوبوس به نوعی یک پایگاه سیار آزمایش و مشاوره ایدز بوده و در این اتوبوس آموزش و اطلاع رسانی در خصوص بیماری ایدز و راه های پیشگیری از آن به عموم مردم صورت می گیرد و برای افرادی که تمایل داشته باشند به صورت رایگان تست تشخیص سریع ایدز توسط کارشناسان بهداشتی مرکز بهداشت انجام خواهد شد.
وی با تاکید بر محرمانه و داوطلبانه بودن تست ها تصریح کرد: در صورتی که فردی در طی آموزش ها و مشاوره ها به این نتیجه برسد که لازم است آزمایش دهد، این کار توسط کارشناسان بهداشتی مستقر در اتوبوس بصورت رایگان برای وی انجام شده و نتایج تست نیز محرمانه خواهد بود. اگر تست مثبت شود وی به مراکز مشاوره بیماری های رفتاری برای انجام تست تاییدی ارجاع خواهد شد.
سلمان زاده ادامه داد: استفاده از سرنگ های مشترک در معتادان تزریقی، رفتارهای پرخطر جنسی و تماس جنسی محافظت نشده با فرد مبتلا، انتقال از مادر مبتلا به نوزاد از مهم ترین راه های انتقال بیماری ایدز از فردی به فرد دیگر است.
رئیس مرکز بهداشت استان خوزستان افزود: استفاده از سرنگ های مشترک در معتادان تزریقی شایع ترین راه انتقال ایدز در کشور و به تبع آن استان را تشکیل می دهد، ولی متاسفانه بررسی ها نشان می دهد میزان انتقال از طریق رفتارهای پرخطر جنسی و خارج از چارچوب خانواده در کشور نیز در حال افزایش است.
وی افزود: افرادی که سابقه رفتارهای پرخطر دارند، باید با انجام به موقع آزمایش ایدز هرچه سریع تر از وضعیت ابتلای خود به این بیماری مطلع شوند تا در صورت ابتلا بتوانند در همان مراحل اولیه بیماری، از خدمات درمانی و مراقبتی مناسب و رایگان در مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری بهره مند شوند.
سلمان زاده در پایان ضمن قدردانی از همکاری شهرداری کلانشهر اهواز در استقرار اتوبوس سلامت، ابراز امیدواری کرد: با انجام چنین طرح هایی بتوان گام مثبتی در رابطه با اطلاع رسانی و آموزش مردم در رابطه با بیماری ایدز برداشت زیرا مهم ترین راه پیشگیری از ایدز بالا بردن سطح دانش افراد از این بیماری و راه های انتقال آن است.
مهندس امیر آهنجان معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری کلانشهر اهواز نیز به جایگاه و نقش شهرداری ها در حوزه سلامت به خصوص ارتقای سواد سلامت جامعه اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش می کنیم نقش شهرداری ها فقط محدود به ارائه خدمات شهری نباشد و در سایر امور اجتماعی به خصوص در حوزه سلامت نقش پر رنگ تری ایفا کنیم و استقرار اتوبوس اطلاع رسانی ایدز و برنامه هایی نظیر آن در راستای دستیبابی به این هدف است.
گفتنی است؛ اتوبوس اطلاع رسانی ایدز از اول تا ۱۸ آذرماه در خیابان سلمان فارسی اهواز مستقر بوده و آماده ارائه خدمات مشاوره و انجام آزمایش تست سریع به عموم مردم است.