استقبال مدیریت و پرسنل اورژانس کشور و تهران از مقام عالی وزارت بهداشت

امروز شنبه ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۰ مقام عالی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی جناب آقای دکتر حسن قاضی زاده هاشمی به همراه تعدادی از حجاج داغدار در میان استقبال مدیریت و پرسنل اورژانس کشور و تهران وارد فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) شدند و به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند

به گزارش وب‌دا دکتر سیدحسن هاشمی ضمن تسلیت مجدد به وابستگان جانباختگان حادثه منا مقام آنها را در حد شهدا دانست .

وزیر بهداشت تأکید کرد: تمامی ابدان مطهر جانباختگان حادثه منا تا آخر هفته جاری به کشور باز می‌گردند و برخی از اجسادی که دقیقاً هویت آنها مشخص نشده است نیز به کشور منتقل می‌شوند تا آزمایشات لازم بر روی آنها انجام شود.

وی افزود: تا پایان امروز نیز حدود ۱۵۰ جانباخته دیگر به کشور باز خواهند گشت و سایر اجساد نیز تا پایان هفته به کشور منتقل می‌شوند.

دکتر هاشمی درجمع‌بندی سفر خود به کشور عربستان گفت: طبق توافقاتی که با طرف سعودی انجام شد اولین گروه از اجساد صبح امروز وارد کشور شدند ضمن اینکه در امور مربوط به اجساد تسریع ایجاد شد و هیچ کدام از جانباختگان کشور ما در عربستان دفن نشده‌ و نخواهد شد.

وزیر بهداشت درخصوص مفقودین حادثه منا اظهار داشت: گروهی از مفقودین تحویل ما داده شد و تعداد دیگری از آنها نیز باقی مانده‌اند که این بخش دشوار کار تیم پزشکی است.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه به طور مداوم با وزیر بهداشت عربستان در تماس هستم از تلاش‌های گروه‌های مختلف ایرانی مانند سفیر ایران در عربستان، کاردار، نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری و مسئولان سازمان حج و زیارت تقدیر کرد و گفت: این گروه از همکاران تا لحظه‌ای که آخرین نفر از زائران ایرانی در عربستان به کشور برگردند وظیفه خواهند داشت در عربستان حضور داشته باشند.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر مشاهده تغییر در رفتار سعودی‌ها اظهار داشت: از روز اول حادثه تا به امروز رفتار آنها بسیار متفاوت شده بود  اما باید توجه داشت که آنها آمادگی لازم و همچنین پیش‌بینی چنین فاجعه بزرگی را که باعث بی‌آبرویی دولت عربستان شود را نداشتند.

دکتر هاشمی ادامه داد: تغییر رفتار سعودی‌ها بسیار مشهود بود و طبق آن بسیاری از تیم‌های پزشکی آنها همکاری بهتری در مقایسه با قبل داشتند که این نتیجه تغییر نگاه و رفتار آنها نسبت به ایرانیان بود.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر اینکه در مواردی که ابدان جانباختگان برای تشخیص هویت نیاز به DNAداشته باشد این اجساد به کشور منتقل می‌شوند  افزود: فرآیند تشخیص هویت از طریق DNA  فرآیندی پیچیده و زمان‌بر است که لازم است بستگان آن جانباختگان حضور داشته باشند . اما دولت عربستان نیز از تمامی اجساد نمونه‌برداری کرد تا موارد مستند را در اختیار داشته باشد تا در صورتی که فردی در آنجا دفن شد پاسخگو باشد.

دکتر هاشمی همچنین اظهار داشت: فرآیند DNAپس از دفن اجساد مشخص می‌شود که زائر ان ایرانی از این مورد  مستثنی شدند که ترجیح دادیم این روند در داخل کشور انجام شود.

دکتر هاشمی درخصوص علت حادثه منا تاکید کرد: ابتدا باید منتظر بمانیم سعودی‌ها اظهارنظر کنند اما گمانه‌زنی اشکالی ندارد. بنابراین لازم است تا با صبوری منتظر باشیم که ببینیم آنها علت حادثه را چه چیزی عنوان می‌کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طبیعتاً در ایران  مقام معظم رهبری، دولت و نماینده رهبری در عربستان پس از اعلام علت حادثه اظهار نظر خواهند کرد افزود: ما دستگاه‌های متعددی در حوزه حج داریم که نظارت می‌کنند ضمن اینکه باید درس‌های زیادی از این حادثه در امور حج و غیرحج بیاموزیم و از نظر حقوقی تا اظهار نظر رسمی دولت سعودی تأمل کنیم زیرا آنها از طرفی باید پاسخگوی خود مردم عربستان نیز باشند.

در ادامه مقام عالی وزارت از زحمات پرسنل اورژانس تهران مستقر در فرودگاه ها قدردانی نمودند.