استقبال از پیک ششم در هفته های آینده

 

 

سید احمد طباطبایی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، با بیان اینکه خوشبختانه به نظر نمی آید هنوز وارد پیک ششم شده باشیم، گفت: جامعه استعداد این را دارد که ظرف چند هفته ی آینده به پیک ششم برسد و عوارض بیماری را داشته باشیم.خطر ایجاد پیک ششم هر لحظه وجود دارد.

او با بیان اینکه وارد شدن به پیک بر اساس گزارش ها و آمار هایی است که مراکز بهداشتی به وزارت بهداشت اعلام می کنند و بر آن اساس مشخص می شود ما به پیک نزدیک شدیم یا نزدیک نشدیم، افزود: واقعیت آن است که براساس یک تصور غلط جامعه احساس می کند واکسیناسیون گسترده و موفق، توانسته است از بیماری جلوگیری کند.ارتباطات و تعاملات انسانی در حال حاضر وسیع و بدون برنامه ریزی شده است که می تواند مهار نشده و افسار گسیخته باشد. مشاهده شده است افراد به استناد اینکه واکسینه شدند، برخی از مسائل مهم را رعایت نمی کنند و این عدم رعایت منجر به  افزایش شانس ابتلا به بیماری شده است.هیچ مطالعه و مقاله ای ثابت نکرده است که واکسیناسیون می تواند جلوی بیماری را به صورت صد در صد بگیرد. بلکه معنی واکسیناسیون این است که افراد از ابتلا به فرم های شدید بیماری و مرگ و میر محافظت شوند. پس اینکه  واکسیناسیون باعث می شود که فرد به بیماری مبتلا نشود، تصوری غلط است.

واکسیناسیون به تنهایی از بیماری جلوگیری نمی کند.

 متاسفانه در جامعه می بینیم خیلی از افرادی که مبتلا می شوند کسانی هستند که واکسن تزریق کردند. بنابراین واکسیناسیون نمی تواند به تنهایی جلوی بیماری را بگیرد و حتما لازم است که افراد علاوه بر واکسیناسیون مسائل بهداشتی را رعایت کنند. زمانی که چنین اعتمادی مانند واکسن ایجاد شود افراد در رعایت پروتکل های بهداشتی ضعیف می شوند و ضعیف شدن این مسئله باعث می شود در رفت و آمد ها، مدارس، مجامع عمومی، ورزشگاه ها و.. افراد بی احتیاطی کنند و باعث شیوع بیماری شوند. اخیرا با خانواده ای مواجه شدم که ۷ نفر از اعضای آن خانواده به دلیل شرکت در یک مهمانی مبتلا به کووید شده بودند و عده ای از آن ها بستری شدند.

عوارض کرونا تنها مرگ و میر نیست

طباطبایی افزود: شرکت کردن در مجامع عمومی، مهمانی ها، عروسی ها، مراسم ختم و امثال آن می تواند بحران آفرین باشد. گاهی اوقات به بهانه ای که نمی توانند دعوتی را به دلیل مسائل خانوادگی و اخلاقی رد کنند شاهد افزایش شانس ابتلا به بیماری کرونا هستیم.

 نباید عوارض بیماری را معادل مرگ و میر در نظر گرفت بلکه عوارض بیماری مسائل بسیار زیادی از جهات مختلف می تواند داشته باشد. مسائل عاطفی، تربیتی و.. از اثرات کرونا است و زمانی که فردی در یک خانواده مبتلا می شود به دلیل بی احتیاطی ها همه ی ارتباطات ناگهانی قطع می شود و این مسئله می تواند ضربه های زیادی بزند. این در حالی است که اگر ابتلا اتفاق نیافتد، خانواده ها از نظر عاطفی، روحی و روانی آرامش دارند.

ایجاد پدیده ی «عوض کردن ماسک باهم» در بین دانش آموزان

این عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا تصریح کرد: لازم است خانواده ها به فرزندان خود آموزش های لازم را دهند و رسانه ها برنامه های آموزشی را به نحوی به مردم القا کنند که از طرفی وحشت و واهمه ی بیماری ایجاد نشود و از طرفی پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

او گفت:  موردی را شنیده بود که دانش آموزی صبح با ماسک سفید به مدرسه رفته و ظهر با ماسک سیاه به خانه برگشته بود و زمانی که علت را از او پرسیده بودند، دانش آموز گفته بود ماسکم را با دوستم عوض کردم!!!چنین مواردی نشان می دهد که باید برنامه های آموزشی باید در سطح کشور اتفاق بیافتد تا مشکلی ایجاد نشود.