ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیش از ۲۰۰ هزار زائر حسینی

دکتر امین صابری نیا در گفتگو با خبرنگار وبدا؛ با اشاره به ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیش از ۲۰۰ هزار  زائر امام حسین(ع)، گفت: در این ایام، حدود ۲۰۰ مأموریت به منظور انتقال بیماران به بیمارستان ها انجام گرفته است.

رییس اورژانس کشور، موج بازگشت زائران از عراق به ایران را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: زائران در طول ۱۰ روز از کشور خارج می شوند اما در طول ۳ روز به کشور باز می گردند و لازم است تا مدیریت دقیقی بر راه ها انجام شود و در صورتی که مدیریت راه ها و انتقال بیماران، به طور دقیق انجام نشود، به سلامتی مردم آسیب می رسد.

دکتر صابری نیا ادامه داد: با توجه به گستردگی چنین بازگشتی به کشور ضروری است برنامه ریزی منسجم تری برای سال های آینده داشته باشیم به صورتی که یا زمان برگشت را به صورت زمان بندی تعریف کنیم و یا مسیرها را طوری تعریف کنیم که شاهد ترافیک نباشیم.

وی گفت: تعداد مراجعات به اورژانس در نقاط مرزی بالا بود اما با توجه به رویکرد ما، سعی کردیم انتقال بیماران به بیمارستان ها منطقی و با برنامه صورت گیرد.

دکتر صابری نیا افزود: به دلیل ترافیک سنگینی که در محور مهران-ایلام وجود داشت، امکان انتقال زمینی میسر نبود که از اورژانس هوایی و همچنین بالگرد های سازمان هلال احمر استفاده شد.

رییس اورژانس کشور گفت: متاسفانه در این ایام، شاهد چندین حادثه ترافیکی در نقاط مرزی بودیم که برخی از آنها به دلیل استفاده از خودرو هایی بود که ویژه انتقال مسافران نبود ضمن اینکه در حوادث ترافیکی نیز تمام بیماران را به مراکز بهداشتی و درمانی انتقال دادیم.

وی همچنین به هماهنگی و همکاری سازمان هلال احمر عراق با اورژانس کشور اشاره کرد و گفت: جندین حادثه ترافیکی برای زائران ایرانی در خاک عراق رخ داد که مصدومین پس از ارائه خدمات مراقبتی در بیمارستان های این کشور، از طریق اتوبوس آمبولانس به مراکز بهداشتی و درمانی ایران منتقل شدند.

دکتر صابری نیا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حادثه رخ داده برای مینی بوس زائران کربلا در جاده هراز، خاطر نشان کرد: متاسفانه بی توجهی و عدم دقت در رانندگی باعث شد این خودرو در دره سقوط کند و تعدادی از زائران آسیب ببینند و جان خود را از دست دهند.

رییس اورژانس کشور یادآور شد: با توجه به سردی هوا و بارندگی ها، ممکن است علائم سرما خوردگی در بین افراد آسیب پذیر سالمندان و کودکان، شیوع پیدا کند که ضروری است مراقبت های ویژه برای این افراد صورت گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تا کنون هیچ موردی از وبا در زائران ورودی به کشور، گزارش نشده است