آمادگی اورژانس های پیش بیمارستانی و بیمارستانی در ایام نوروز

رئیس اورژانس  کشور از آمادگی کامل اورژانس‌های پیش بیمارستانی و بیمارستانی برای ایام نوروز خبر داد و گفت: در این ایام متخصصین مقیم در بیمارستان‌ها مستقر بوده و کلیه کلینیک‌های ویژه فعال هستند.
 دکتر امین صابری نیا در حاشیه برگزاری بیست و نهمین همایش روسای اورژانس کشور ، ایجاد هماهنگی و آماده کردن اورژانس‌های کشور در آستانه تعطیلات ایام نوروز را یکی از اهداف برگزاری این همایش بیان کرد و گفت: در این همایش برنامه‌های سال آینده اورژانس کشور و طرح‌های این مرکز به منظور ارتقاء اورژانس کشور برای سال آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
رئیس اورژانس  کشور از آمادگی کامل اورژانس‌های پیش بیمارستانی و بیمارستانی برای ایام نوروز خبر داد و گفت: در این ایام متخصصین مقیم در بیمارستان‌ها مستقر بوده و کلیه کلینیک‌های ویژه فعال هستند.
دکتر صابری نیا در ادامه از افزایش تعداد پایگاه‌های اورژانس هوایی از ۱۸ به ۲۰ پایگاه خبر داد و گفت: در ایام نوروز پایگاه‌های آمبولانس‌های هوایی در ۲۰ نقطه از کشور آمادگی کامل برای ارائه خدمات اورژانسی را دارند.
وی افزود: همچنین ۱۸۰ آمبولانس جدید دیگر  علاوه بر ۸۰۰ آمبولانس قبلی به ناوگان اورژانس اضافه خواهد شد که همین امر باعث می‌شود که بتوانیم با یک توان مضاعف در ایام نوروز آماده ارائه خدمات درمانی در جاده‌ها به مردم باشیم.
دکتر صابری نیا همچنین از آمادگی اورژانس تهران برای پاسخگویی به نیازهای اورژانسی ناشنوایان خبر داد و افزود: طی یک طرح تحقیقاتی که سال گذشته با انجمن ناشنوایان داشتیم قرار شد در شهر تهران به صورت پایلوت ناشنوایان در صورت نیاز به اورژانس از طریق پیامک درخواست خود را به اورژانس ۱۱۵ ارسال کنند.
وی از تمام ناشنوایان خواست خود را به انجمن ناشنوایان معرفی و شماره تلفن خود را اعلام کنند تا از این طریق بتوانند نیاز خود را از اورژانس دریافت کنند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور درخصوص آمبولانس‌های موتوری گفت: طبق محاسبات در فاز اول نیاز به ۵۰۰  موتور آمبولانس داریم که حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ آمبولانس وارد ناوگان اورژانس کشور می‌شود.
وی افزود: در حال حاضر موتورهای آمبولانس برای شهرهای پر تراکم و بسیار شلوغ مثل تهران خواهد بود و پس از آن ۱۳ استان کشور که پر تراکم هستند به این موتورهای آمبولانس مجهز می‌شوند.
به گفته وی در حال حاضر ۳۰ موتور آمبولانس در تهران فعال است.
دکتر صابری نیا در ادامه با اشاره به وجود نقشه راه برای مدیریت بحران افزود: در حال حاضر کلیه مراکز EOC کشور فعال بوده و امیدواریم سال آینده در نقاط مختلف بحران خیز کشور تمام دانشگاه های علوم پزشکی برنامه عملیاتی موثر و علمی برای مدیریت بحران داشته باشند.
وی درخصوص پدافند غیرعامل گفت: پروتکل‌های اجرایی در بخش شیمایی، هسته‌ای و بیولوژیک وجود دارد که در حال تکمیل آنها هستیم
رئیس اورژانس کشور در ادامه تعداد پایگاه‌های اورژانس کشور را ۲۱۶۲ پایگاه بیان کرد و گفت: تعداد پایگاه‌های آمبولانس هوایی ۲۰ و تعداد پایگاه‌های آمبولانس دریایی ۲ پایگاه است.
دکتر صابری نیا بر لزوم تامین نیروی انسانی برای پایگاه‌های اورژانس تاکید کرد و گفت: در صورت تامین نیروی انسانی مورد نیاز می‌توان تعداد پایگاه‌های اورژانس را افزایش داد .
وی همچنین تعداد اورژانس بیمارستانی را ۵۸۰ اورژانس بیان کرد و گفت: در مجموع تعداد نیروی اورژانس پیش بیمارستانی ۱۸ هزار نفر و اورژانس بیمارستانی نزدیک به ۴۰ هزار نفر می‌باشد که به صورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمت رسانی به مردم هستند.
دکتر صابری نیا درخصوص چهارشنبه آخر سال گفت: برای چهارشنبه پایان سال تیزرها و پوسترهای آموزشی به منظور اطلاع‌رسانی و پیشگیری از وقوع حادثه آماده ارائه می‌باشد.
وی بر لزوم همکاری والدین برای جلوگیری از حوادث ناشی از آتش بازی‌های چهارشنبه آخر سال تاکید کرد و گفت: طبق آمارها استفاده از وسایل آتش افزا مثل نارنجک ها موجب آسیب بیشتر به دست و صورت نسبت به سایر قسمت‌ها شده و باعث افزایش هزینه های درمانی به خانواده ها می شود.
وی افزود: مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی به کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کرده است تا آمبولانس‌ها در چهارشنبه پایان سال در معابر پرجمعیت و اماکنی که ممکن است احتمال خطر بیشتر باشد مستقر شوند